Özel sektör çalışanlarına ara zam yapılacak mı? Açıklama geldi

Asgari ücrete zam gelmeyeceğinin kesinleşmesi ardından özel sektör patronları kolları sıvadı. Özel sektör çalışanları için 'ara zam' formülü başlıyor.

Finans 09.06.2022 - 12:18 09.06.2022 - 12:18 Büşra Uluşen

Yükselen enflasyon rakamları ile birlikte geçim sıkıntısı başladı. Asgari ücrete zam yapılacağı konusunda açıklamalar peş peşe gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan zam için yılbaşını işaret etmiş ve asgari ücrete zam beklentilerini sonlandırmıştı.

Hükümetten asgari ücret zammı şu an için gelmeyecek ancak Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı kadar artış yapılacak. Özel sektör çalışanları zem beklentisi içerisindeyken, bekledikleri haber patronlardan geldi.

Özel sektör çalışanlarına ara zam yapılacak mı?

Temmuz ayında yapılması planlanan ara zam ile ilgili beklenti devam ederken, sektör temsilcilerinden yeni açıklamalar geldi. Hükümetten ara zam için teşvik paketi beklenirken, birçok şirket çalışanlarına ara zam yapacağını açıkladı. 

Çalışanlarını korumaya çalışan patronlar ara zam formülünü devreye aldı. Birçok sektörde, çalışanların maaşlarına yüzde 15 ila 40 arasında zam yapılacak. Şirketlerin bazıları zam kararını Mayıs ayında uygulamaya başlarken, bazıları ise Temmuz ayından itibaren zamlı maaşları çalışanlarının hesabına yatıracak. 

Özel sektör temsilcileri, çalışanların maaşına zam yapabilmek için devletten teşvik ve vergi indirimi talep ediyor. Böyle adımlar atılmasının hem şirketleri zam konusunda teşvik edeceğini hem de çalışanların refah düzeyinin artacağını ifade ediyorlar. 

" Yüzde 20 ve üzeri zam planlıyoruz "

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, mağazalarda çalışan satış elemanlarının primle birlikte ortalama 7 bin lira aldığını belirterek, son dönemde artan fiyatlara karşı personeli korumak için çalışma başlattıklarını söyledi. Kendi şirketlerinde çalışanlar için yüzde 20 ve üzeri zam planladıklarını belirten Kaya, zammın Temmuz ayında maaşlara yansıyacağını aktardı. 

Birçok özel sektör temsilcisinden de benzer açıklamalar geldi. Patronlar, çalışanları enflasyon ve hayat pahalılığına ezdirmemek için en az yüzde 15 oranında zam hazırlığındalar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@