Özel Sektörde Çalışan Asgari Ücretlilere Konut Kredisi Paketi! Ev Alabilsinler Diye Şartlar Esnetildi

Asgari ücretle çalışanların ev alabilmeleri için Ziraat Bankası Çalışanın Artısı, Halk Bankası ise Özel Sektör Çalışanlarına Özel paketleri ile konut kredisi fırsatı sunuyor.

Finans 12.02.2022 - 09:29 12.02.2022 - 09:39 Mustafa Karagöz

Kendi evini almak isteyenler için Şubat ayının ikinci haftasında sağlanan en düşük faizli konut kredisi paketi devlet bankalarında. Uzun zamandır devam eden bu kredi olanaklarının yanında bankaların çalışma durumuna göre sağladıkları özel paketler bulunuyor. 

Ziraat Bankası emekli müşterilerine Emeklinin Artısı, özel sektör veya kamu çalışan müşterilerine ise Çalışanın Artısı kredi paketleri sunuyor. 

Halk Bankası ise 3 ayrı grupta kredi paketi sağlıyor. emekliler için Emeklilere Özel, memurlar için Kamu Çalışanlarına Özel, özel sektörde yer alan müşterileri için ise Özel Sektör Çalışanlarına Özel kredi veriyor. 

HALK BANKASI VE ZİRAAT BANKASI'NDAN ASGARİ ÜCRETLİLERE KONUT KREDİSİ

Özel sektörde çalışan vatandaşların yaklaşık 7 milyonluk kısmı asgari ücret üzerinden maaş alıyorlar. Asgari ücretle çalışanlar ise ev almak istediklerinde çoğu zaman konut kredisi kullanarak istedikleri evi alıyorlar. 

Asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasının ardından ise asgari ücretlilere sağlanan konut kredisi olanakları da değişirken limitler arttı. 4.250 TL maaş alan bir asgari ücretli 3000 TL konut kredisi taksiti ödeyebilir. Bu durumda 120 ay vadeli konut kredisi paketleri ile 150.000 TL ile 250.000 TL arasında kredi kullanarak ev alabilir. Konut kredisi limit hesabında çalışanın kredi puanı, çalışma süreci, ek teminat sunması, kefil göstermesi gibi etmenler limitin çok yükselmesine neden olur. 

Bankaların Kredi Olanakları

Halk Bankası ve Ziraat Bankası konut kredisi kullanımlarında özel sektörde çalışan müşterilerine daha düşük faiz uygulamıyorlar. Ancak ödeme sürecinde müşterilerin kazançlarına göre esnek ödeme olanağı sağlıyorlar. 

İki bankada müşterilerinin yeni bir yapıdan daha önce kullanılmamış bir daire almaları durumunda 1.20 aylık faizle konut kredisi imkanı sunuyorlar. İkinci el ev alımlarında faiz oranı yüzde 1.29 olarak uygulanıyor. 

Müşteriler ödemelerini yaparken Halk Bankası ve Ziraat Bankası tarafından sunulan esnek ödeme seçeneklerinden faydalanabilecekler. Bu kapsamda eşit ödeme yerine, taksitlerin düşük veya yüksek seviyeden başlamasını içeren artan azalan taksitli ödeme planları sunulabilir. Bunun dışında müşteriler  balon ödemeli yada serbest ödemeli seçenekler de sağlanıyor. 

İki devlet bankasında değişen en önemli özellikle yüksek limitli konut kredileri oldu. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@