Para Parayı Çekecek, 32 Günlük Mevduat Faizi İle Cepler Şişecek! 200 Bin Liranın Aylık Faizi Asgari Ücreti Geçti

Bankada parası olanlar dikkat! 32 günlük mevduat faizi yükseldi. Vadeli mevduat hesaplama ile 200 bin liranın faiz getirisi asgari ücreti geçti. En yüksek faiz veren bankalar hangileri?

Finans 19.08.2021 - 10:40 19.08.2021 - 10:44 Gülcan Özer

Bankaların vadeli mevduat faizleri yükselişini sürdürdü. Merkez Bankası tarafından açıklanan Ağustos ayı PPK toplantısı faiz kararı sonrasında beklendiği üzere faiz indirimi yapılmazken bu da vadeli mevduat faizlerine olumlu yansıdı. 

Bankada parası olanları yakından ilgilendiren gelişme sonrasında bankalar Merkez Bankası tarafından beklenen kararın açıklanmaması üzerine yüksek mevduat faizi vermeye devam etti. En yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 olarak açıklanırken bankada parası olanlar için paradan para kazanma dönemi devam etti. 

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKALAR HANGİLERİ, PARAMI KATLAMAK İSTİYORUM DİYENLER NE YAPMALI?

Vadeli mevduat hesapları vatandaşlar tarafından sıfır risk barındırması, hesaba parayı yatırırken belirlenen vade sonunda alınacak olan faiz getirisinin sabit olarak hesaplanarak önceden bilinmesi gibi nedenlerle daha güvenilir bulunuyor. Bu nedenle parası olan pek çok kişi faiz dinen haram kabul edilse de parasını vadeli hesap açtırarak faizde değerlendirmeyi tercih ediyor. 

Son dönemde vatandaşın vadeli mevduat hesaplarına olan ilgilerinin artması ile beraber bankalar arasında da rekabet artmış, bankaların vadeli mevduat faiz oranları yukarı yönlü hareket etmişti. Yaşanan artışın ardından en yüksek vadeli mevduat faizi yüzde 20 bandına çıkarken en yüksek faiz veren bankalar ise bu oranı uygulayan ING Bank ve Alternatif Bank oldu. 

ING Bank şubeye gitmeden hesap açtıran müşterilerine yüzde 20 faiz oranı ile mevduat hesabı açma imkanı sunarken Alternatif Bank ise düzenli fatura ödeme talimatı veren, kredi kartı alan, sigorta ürünü ve ekstra hesap açtıran müşterilerine yüzde 0.50 ek faiz oranı ile yüzde 20 faiz kazanma imkanı sunuyor. 

100-bin-liranın-aylık-faiz-getirisi-hesaplama-32-günlük

200 BİN LİRANIN AYLIK FAİZİ ASGARİ ÜCRETİ GEÇTİ! 200 BİN LİRAYA NE KADAR FAİZ GELİR?

Bankada parası olanların kazancı katlanarak artarken elde edilecek faizin aylık geliri asgari ücreti bile geride bıraktı. 100 bin liranın aylık faiz getirisi bin 650 liraya ulaşırken daha fazla parası olanlar için faiz kazancı da yükseldi. 

32-günlük-vadeli-mevduat-hesabı-faizi-hesapalama-200-bin-tl

200 bin liranın aylık faizi 3 bin 331 liraya ulaşırken bu rakam 2021 yılı için belirlenen 2 bin 825 liralık asgari ücret rakamının 500 lira üzerine çıkmış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@