Patronlardan Enflasyonun Üzerinde 2022 Asgari Ücret Zammı İçin Şartlı Öneri!

Büyük bir merakla belli olması beklenen 2022 asgari ücret zammı ile alakalı olarak MÜSİAD'dan açıklama yapıldı. Patron kuruluşu MÜSİAD'ın Başkanı Mahmut Asmalı enflasyonun üzerinde zam istedi. 

Finans 09.11.2021 - 18:03 09.11.2021 - 18:03 Engin Uzunoğlu

2022 yılında Türkiye'de asgari ücretin Kaç TL olarak uygulanacağı büyük bir merak konusu olmaya devam ediyor. Her gün buı konuda işçi, işveren ve kamu kesimi tarafından yeni bir açıklama yapılıyor. Son olarak ise patron kuruluşu olan Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, asgari ücret zammı hakkında konuştu. Mahmut Asmalı, asgari ücret zammının kesinlikle enflasyonun üzerinde olması gerektiğini söyledi. 

PATRONLARDAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak beyanat veren MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücret zammı mutlaka yıl sonu enflasyon rakamlarının üzerinde olmalıdır. Ancak bu zammın tüm yükü de işverene yüklenmemelidir. İşverenin vergi yüklerinin bir kısmı azaltılarak bu zam gerçekleştirilmelidir.” dedi. 

ENFLASYONUN ÜZERİNDEKİ ASGARİ ÜCRET ZAMMINI DEVLET KARŞILASIN

Asgari ücret zammı ile alakalı önerisini açıklayan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, “Çalışanların refahını arttıracak bir asgari ücret zammını destekliyoruz. Ancak devlet biraz daha fedakarlık yapmalı. Yapılacak olan asgari ücret zammının enflasyon oranı kadar kısmını yine işverenler karşılasın. Enflasyonun üzerindeki kısım ise devlet tarafından karşılansın. Bu şekilde hem işverenler hem de işçiler memnun olsun.” ifadelerini kullandı. 

İŞVERENLERDEN ASGARİ ÜCRET ZAMMINA DESTEK

Çalışanların iyi maddi koşullara kavuşmasının işverenler için de önemli olduğunu söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “Çalışanların çok daha iyi maddi koşullara kavuşması işverenler için de önemlidir. Maddi imkanları gelişen bir çalışandan alının verim şüphesiz daha iyi olacaktır. Alım gücü artan çalışanlar işverenleri de memnun eder. Bu şekilde çift taraflı mutabakat sağlanır. Hatta kamu tarafını da vatandaşın memnuniyeti ile hesaba katarsak tam bir toplumsal uzlaşma meydana getirilebilir.” şeklinde konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@