Pazarlıklar Kızıştı, Ankara Kulisleri Rakam Konuşmaya Başladı! Asgari Ücret 3.800 TL Mi Oluyor?

Asgari ücret zammı ile alakalı görüşmeler devam edilirken ortaya atılan iddialar yeni asgari ücret ile alakalı ipuçlarını veriyor. 2022'de asgari ücret 3.800 TL mi olacak?

Finans 02.12.2021 - 18:40 02.12.2021 - 18:41 Engin Uzunoğlu

Milyonlarca asgari ücretli çalışan ve onların aileleri 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesini büyük bir heyecanla bekliyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetiminde Asgari Ücret tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık 2021 tarihinde yaptı. Bu toplantının öncesinde ise asgari ücret zammı ile çok önemli bir ipucu bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. 

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammının tespit edilebilmesi için bir süredir hazırlık yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı toplumun farklı kesimlerinin asgari ücretin ne kadar olması gerektiği yönünde fikirlerine dair anket çalışması yaptı. Bu anket çalışmasının sonuçları bizzat Bakan Vedat Bilgin tarafından açıklandı. Buna göre işverenler asgari ücretin 3.500 TL ile 3.750 TL arasında tespit edilmesini, işçiler ise asgari ücretin 3.750 TL ile 4.000 TL arasında olması konusunda fikir bildirdiler. Ancak bu anket tamamen Çalışma Bakanlığı'nın verilerinden oluşuyor. İşçilerin taleplerinin daha yüksek olduğu biliniyor.

4.000 TL RAKAMI UZAK İHTİMAL!

Asgari ücret  zammının ne kadar olacağına bu zammın maliyetinin kim tarafından yüklenileceğine dair görüşmeler devam edecek. Ancak geçmiş yıllardaki zam pazarlıkları ve verilen zam kararları dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olabileceğine dair önemli ipuçları bulunuyor. Öncelikle geçtiğimiz yıllarda işçilerin asgari ücret zammı için talepleri herhangi bir şekilkde karşlılanmadı. En çok 2016 yılında işçilerin talep ettiği tutardan 70 TL daha az zam yapılarak yaklaşıldı. Bunun için de asgari ücretin 4.000 TL olması şu anda oldukça zor görülüyor. 

İŞÇİLERİN TALEPLERİ HİÇ KABUL GÖRMEDİ

Yüksek enflasyondan dolayı asgari ücrete ciddi bir zam yapılacağı biliniyor. Ancak bu zammın boyutu beklentilerin biraz uzağında kalabileceği hesap uzmanları tarafından dile getirilmeye başlandı. Devletin asgari ücretten alınan vergilerden vazgeçmesinin çok kolay olmayacağını söyleyen hesap uzmanları sadece sınırlı vergi indirimleri uygulanabileceğini ve bunun da çalışanlardan ziyade işverenlere destek olacağı değerlendirmesini yaptılar.

ASGARİ ÜCRET İÇİN ORTAK RAKAM: 3.800 TL!

Asgari ücret zammı konusunda işverenlerin talebi olan 3.750 TL'nin çok az aşılarak işçilerin de gönlünün yapılacağı iddiası oldukça güçlendi. Bu durumda da asgari ücretin 3.800 TL olacağı konusunda hem ekonomistlerin hem de hesap uzmanlarının ortak bir görüşü gelişmeye başlandı. Ankara kulislerinde de asgari ücretin 3.800 TL olacağı dillendirilmeye başlandı. Asgari ücrete yaklaşık 1.000 TL zam yapılarak hem işverenlerin hem de işçilerin memnun edilmesine yüksek ihtimal olarak bakılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@