Pazartesi Günü Dolarda Yeni Dönem Başlıyor Diyen Remzi Özdemir Dolar Kuru Fiyat Tahmini İle Şaşırttı!

Dolar kuruna dair son gelişmeleri ekonomist Remzi Özdemir değerlendirdi. Pazartesi günü dolar için yeni bir dönem başlayacağını açıklayan Remzi Özdemir kur tahmini ile şaşırttı.

Pazartesi Günü Dolarda Yeni Dönem Başlıyor Diyen Remzi Özdemir Dolar Kuru Fiyat Tahmini İle Şaşırttı!

Türkiye’de ekonomi alanındaki gelişmeler baş döndürüyor. Dolar kurunda yükselişler ve düşüşler vatandaşların ikilemde kalmasına neden oluyor. Bir yandan ise Pazartesi günü enflasyon rakamlarının açıklanacak olmasının dolar kuruna nasıl etki yapacağı araştırılıyor. Ekonomist Remzi Özdemir don dolar yorumu ile yine çok çarpıcı tespitlerde bulundu.

DOLARA KARŞI SİLAH KALMADI

Dolar kuruna müdahale için elde silah kalmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “KKM hesaplarının artık daha da büyüyeceğini tahmin etmiyorum. Bu rakamlar da çok büyük zorluklarla elde edildi. Bankalara ciddi baskı yaptılar. Bu rakamın geleceği nokta burası. KKM şu anda Hazine’nin elinde patladı. Onu elden çıkarmamak için ne gerekiyorsa yapacaklar. Hükümetin dolara müdahale silahı da kalmadı. Enflasyona endeksli tahvil haricinde herhangi bir ürün elde kalmadı.” dedi.

YABANCI PARASINI ALIP ÜLKEDEN ÇIKIYOR

Yabancı yatırımcının ülkeden çıktığını söyleyen Remzi Özdemir, “Kişilerin döviz varlıklarına devletin müdahale etmesini beklemiyorum. Böyle bir şey iktidar için kara leke olur. Bundan dolayı bu yola girmeyecekler. Faizi zamanında arttırmış olsalardı Türkiye’ye para girişi de olurdu. Şimdi ise sadece para çıkışı oluyor. Yabancılar sadece borsada kaldı. Garanti ve QNB’yi çıkarırsan yabancının borsada 20 milyar doları kaldı. Yabancılar yavaş yavaş satarak çıkıp gidecekler.” ifadelerini kullandı.

KUR KRİZİ KAÇINILMAZ

Kur krizinin kesinlikle olacağını söyleyen Remzi Özdemir, “Ekonomi yönetiminin döviz krizini aşmasının imkanı yok. Aylardır bir döviz kıtlığından bahsediyoruz. Bazı özel bankalar dolara yüzde 6,85 faiz verdiler Cuma günü. Bankalar normalde 0,50 dolar faiz veriyordular. Ancak bu hafta faiz patladı gitti. Bankalar artık sendikasyonlarını çevirmiyorlar. Bankalar dövizdeki olası bir kur krizini gördükleri için mümkün oldukça içe dönüyorlar. Bankalar içteki doları da kapmak için yarışıyorlar. Artık kur krizi kaçınılmaz oldu. Bu defa artık 17 TL – 18 TL’den dolar kurunu çevirmek kolay olmayacak.” şeklinde konuştu.

DOLAR 17 TL’Yİ GÖRÜRSE DAHA GERİ GELMEZ

Dolar kuru bir daha 17 TL’yi görürse geri gelmeyeceği iddiasında bulunan Remzi Özdemir, “Dolar kurunu kontrol etmek için faiz artırsanız dahi artık içerideki Türk lirasını kontrol ederseniz. Bizi içerideki para kurtarmıyor. Dışarıdan para girişi olması lazım. Olası bir kur krizinde elde ağır bedelleri olan enflasyona endeksli tahvil kalacak. Bunu da göze alıp alamayacaklarına emin değilim. Çünkü tahribatı çok büyük olabilir. Amaçlanan ile elde edilen çok farklı neticeler doğurabilir. Bunu o zaman değerlendirmek lazım. Ancak dolar kuru 18 TL’yi gördüğünde artık kolay bir şekilde geri çekilemeyecek aksine hızlı şekilde 20 TL üstünü görecek.” dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu yorumlarla yatırım kararı alınması kazanç garantisi vermemektedir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com