Petrol Çöküşte, Akaryakıtta Fiyat Düşüşü! Son Dakika EPGİS Benzin İndirimi Açıklaması!

Petrol piyasalarında meydana gelen fiyat değişikliği nedeniyle Türkiye'de akaryakıt fiyatları güncellenmeye devam ediliyor. EPGİS benzinin litre fiyatında indirim yapıldığını resmen açıkladı.

Petrol Çöküşte, Akaryakıtta Fiyat Düşüşü! Son Dakika EPGİS Benzin İndirimi Açıklaması!

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin fiyatlaması petrolün ihraç ürünü olması nedeniyle dışa bağlı etkenlerle sürekli olarak güncellenmek durumunda kalıyor. Yapılan maliyet hesaplamaları sonucunda benzin ve motorin gibi ürünlerin fiyatları da değişiyor.

PETROL FİYATLARI DİBE DOĞRU HIZLANDI

Bugün küresel petrol piyasasında çok önemli fiyat değişimleri meydana geldi. Bir süredir delta varyantı endişlesi ile petrol fiyatlarında gerilemeler piyasalara hakim oluyordu. Ancak bugün bu gerileme hız kazandı. Brent petrolün varil fiyatında fiyat düşüşü günlük yüzde 3'ü aştı. Küresel piyasalarda brent petrolün varili uzun bir aradan sonra ilk defa 65 dolar seviyesine geriledi.

DOLAR KURU AKARYAKITTA YÜKSEK İNDİRİME ENGEL OLDU

Petrol fiyatlarında bu gelişmeler meydana gelirken dolar kuru da hareketli günler geçiriyor. Son dönemlerde dolar kurundaki düşüşler dikkat çekiyordu. Ancak FED tutanaklarında dolar kuru kuvvet alarak yükselmeye başladı. Kısmi yükselme sonucunda dolar kuru yeniden 8,50 TL'nin üzerine çıktı. Akaryakıt fiyatlarının daha yüksek indirimlerle karşılaşmasının önüne dolar kuru geçerek yüksek indirimlere engel oldu.

Türkiye'de akaryakıt ürünlerine ait fiyatlama Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan hesaplama ile berlirleniyor. Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlerle maliyet hesaplaması yapan EPGİS bunun neticesinde yeni fiyatları açıklıyor. Böylelikle Türkiye'de benzin, motorin ve oto gaz fiyatları belirlenmiş oluyor.

BENZİNE 27 KURUŞLUK İNDİRİM

EPGİS tarafından bugün bir indirim açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatında 27 kuruşluk indirim yapıldı. Uzun bir süredir benzin fiyatında bu denli indirim uygulanmamıştı. EPGİS ayrıca benzine yapılan son indirimin bu gece yarısından itibaren geçerli olacağını açıkladı.

epgis benzin indirimi

İNDİRİMDEN VATANDAŞ YARARLANAMAYACAK

EPGİS'in benzin fiyatlarına indirim yapılacağı duyurusunun ardından herkes bu fiyatların pompaya yansıyıp yansımayacağını merak etmeye başladı. Yine EPGİS tarafından yapılan açıklama ile bu konuya açıklık getirildi. EPGİS duyurusuna göre benzinin litre fiyatına yapılan 27 kuruşluk indirim pompa fiyatlarına yansıtılmayacak.

Türkiye'de akaryakıtta Eşel Mobil Sistemi uygulanıyor. Bu uygulama gereği yapılan indirimler veya zamlar vatandaşlara yansıtılmıyor. Bugün benzin fiyatına yapılan indirim de ÖTV'den karşılanacak. Bu şekilde benzinin litresinden alınan ÖTV miktarı 27 kuruş daha artmış olacak. Vatandaş ise bundan etkilenmeyecek ve benzini şu anda satın aldığı fiyattan satın almaya devam edecek.

SONRAKİ HABER