Petrol Fiyatları Sert Yükseldi, Maliyetler Arttı! Yeni Haftada Benzin Ve Motorin İçin Yeni Zamlar Kapıya Dayandı!

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat yükselişleri yeni akaryakıt zamlarının fitilini ateşledi. Benzin ve motorine yeni zamlar gelecek mi? benzin ve motorin ne kadar artacak?

Finans 11.12.2021 - 21:39 11.12.2021 - 21:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde bir yandan çalkantılı bir dönem geçirilirken bir taraftan da küresel petrol piyasalarında önemli fiyat değişimleri meydana geliyor. Bu fiyat değişimlerine bağlı olarak da Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının maliyetleri artıyor. Böyle bir ekonomik ortamda da akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar ise zorunluluk haline geliyor. Peki akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar gelecek mi? Benzinin ve motorinin litre fiyatı artacak mı? 

PETROL FİYATLARI HIZLA TIRMANIYOR!

Küresle petrol piyasalarınd abir süre önce koronavirüsün omicron varyantından dolayı duyulan endişe petrol fiyatlarına olumsuz yansımıştı. Brent petrolün varili bu etkiyle 67 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Ancak meydana gelen bu endişenin şu an için petrol tüketimini etkileyecek seviyede olmadığı kısa sürede anlaşıldı. Bu gelişme ile fiyatlanmaya başlayan petrol kısa sürede kayıplarının bir miktarını geri almayı başardı. Brent ptrolün varil fiyatı şu anda 75 dolar seviyesini aşmayı başardı ve 80 dolar seviyesini gözüne kestirdi. 

DOLAR KURU YÜKSELİŞİNİ KESMİYOR!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardan birisi de dolar kuru oluyor. Dolar, Türk lirası karşısında yükseldikçe akaryakıt maliyetleri Türk lirası cinsinden artıyor. Meydana gelen bu gelişmeler ışığında dolar kurunda yüksek fiyatlamanın devam ettiği gözlemlenirken bu yükseliş trendinin devam etmesi de bekleniyor. Akaryakıt maliyetlerini arttıran bu gelişme petrol fiyatlarındaki yükselişlerle desteklenince Türkiye'de yeni haftanın önemli konularından birisinin yeniden akaryakıt zamları olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BENZİN VE MOTORİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Sektör kaynakları şimdiden benzin ve motorin fiyatlarına ne kadar zam geleceğine dair hesaplamalar yapmaya başladılar. Hafta sonu rakamlarına göre hem benzinin hem de motorinin litre fiyatına en az 60 kuruş zam yapılması gerektiği bildirildi. Pazartesi günü hem dolar kuru hem de petrol fiyatları yeniden fiyatlanmaya başlayacaklar. Bu fiyatlanmalarda yükselişler hakim olursa benzinin ve motorinin fiyatlarına gelecek olan zamların artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ DEVREDEN ÇIKTI

2021'de akaryakıt fiyatları Eşel Mobil Sistemi ile dengede tutulmaya çalışıldı ama son iki aydır bu sistem devre dışı kaldı. Sistemin yeniden devreye girebilmesi için Eşel Mobil Sistemi'nin yeniden Cumhurbaşkanı Kararı ile güncellenmesi gerekiyor. Bu şekilde güncelleme yapılıp ÖTV payı ayrılırsa devlet yeniden akaryakıt fiyatlarını kontrol altına alabilir. Böyle bir güncelleme yapılması durumunda devlet ÖTV gelirinden feragat ederek akaryakıt zamlarını pompa fiyatlarına yansıtmayabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@