Piyasaların Endişeyle Beklediği Haziran 2022 FED Faiz Kararı Açıklandı!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (FED) Haziran 2022 faiz kararını açıkladı. FED Haziran ayında ne kadar faiz artırımı yaptı?

Finans 15.06.2022 - 21:01 15.06.2022 - 21:01 Engin Uzunoğlu

Dünyada tüm piyasalar haftalardır FED’in vereceği faiz kararına kilitlendiler. Yüksek enflasyondan dolayı ekonomik toparlanmanın hızlanabilmesi için faiz ensturmanını kullanmaya devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Peki FED Haziran 2022 toplantısında ne kadar faiz artırımı kararı alındı? FED faiz kararı ne oldu? FED faizleri yüzde kaç seviyesine çıkardı? 

PİYASA BEKLENTİLERİ NEYDİ?

FED’in faiz kararına yönelik piyasa beklentilerinde son haftalarda önemli değişiklikler yaşandı. Piyasalar FED’in 50 baz puanlık faiz artırımı yaparak Haziran ayı toplantısına devam etmesini bekliyordu. Ancak ABD’de enflasyon rakamlarının rekor kırmasının ardından piyasalarda 75 baz puanlık faiz artırımı yapılmasına dair beklenti oluştu. Hatta son günlerde piyasalarda gelen satışların 75 baz puanlık beklentinin fiyatlanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. 

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

FED’in Haziran 2022 toplantısından çıkacak olan faiz kararına dair meraklı bekleyiş son buldu. Buna göre FED 75 baz puanlık faiz artırımı kararı aldı. Bu karar ile FED faizleri 0,75 – 1.00 aralığından 1,50 – 1,75 aralığına yükseltildi. FED Mayıs ayındaki toplantıda da 50 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. FED’in 2022 yılı boyunca tüm toplantılarda faiz artırımı kararı almaya devam etmesi bekleniyor.

FED BAŞKANI KONUŞACAK

FED’in faiz kararının açıklanmasının ardından tüm gözler FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı konuşmaya çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell Türkiye saati ile saat 22:00’da alınan faiz kararının ayrıntılarını ve uygulanacak para politikasına dair bir açıklamalarda bulunacak. Powell’in bilanço daraltılması kararının yanında daha şahin bir para politikası ile enflasyonla mücadele mesajları verebileceği tahmin ediliyor. 

FED FAİZ KARARI DÜNYA PİYASALARINDA NASIL ETKİ YAPTI?

FED’in Haziran 2022 toplantısında faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Piyasalarda beklenti sadece ne kadar faiz artırımı yapılacağı konusunda oluşmuştu. 50 baz puan ile 75 baz puan arasındaki beklenti FED faiz kararı açıklanmadan piyasalarda fiyatlandı. FED’in faiz kararının açıklanmasının ardından piyasalardaki tedirgin bekleyiş de sona ermiş oldu. Alınan kararın çok sert fiyatlamalara neden olması beklenmiyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@