Piyasaların Merakla Beklediği FED Faiz Kararı Açıklandı! Faizler Değişti Mi, Varlık Alımları Azaltılacak Mı?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı belli oldu. FED Kasım 2021'de faiz artırımı yaptı mı? FED faiz kararı ne oldu? FED varlık alımlarını azaltacak mı? 

Finans 03.11.2021 - 21:04 03.11.2021 - 21:13 Engin Uzunoğlu

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından merakla beklenen kararlar açıklandı. Dünya ekonomisini derinden etkilemesi beklenen kritik kararlar için iki gündür toplantı yapılıyordu. Türkiye saati ile saat 21:00'da ise FED faiz kararı ilan edildi. FED faiz kararı ne oldu? Fed faiz artırımı için sinya verdi mi? Piyasa beklentileri gerçekleşti mi? 

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

FED tarafından merak beklenen faiz kararı belli oldu. Piyasa beklentilerine göre uzun bir süredir olduğu gibi Kasım 2021 toplantısında da FED'in faizleri sabit bırakacağı öngörülüyordu. Bu beklentiye uygun olarak FED'den karar çıktı. Buna göre FED faizleri 0 ile 0,25 aralığında sabit bıraktı. FED faizlerde herhangi bir değişime gitmedi. Bu da piyasaların beklentilerine karşılık vererek ekonomik toparlanmayı destekledi.

VARLIK ALIMLARI AZALTILACAK MI?

FED kararları içerisinde faiz kararı kadar varlık alımlarının azaltılmasına dair karar da büyük bir merak konusu olmuştu. FED pandemi dolayısıyla ekonomik bozulmaları önlemek adına piyasaları her ay 120 Milyar dolar seviyesinde fonluyordu. Bu fonlamadanın bu aydan itibaren azaltılmaya başlanmasına karar verildi. Bu şekilde FED'in varlık alımları azaltılmaya başlatılacak. Gelen bilgilere göre varlık alımlarının azaltılması konusunda FED'in kademeli bir anlayışla hareket etmesi bekleniyor. Her ay bu varlık alımlarına ilişkin ekonomik toparlanmaya göre kararlar alınacak. 

Yapılan son bilgilendirmeye göre FED, Kasım ayında varlık alımlarını 15 Milyar Dolar azaltacak. Bu yeni planlamada FED'in Aralık ayında 60 Milyar Dolar hazine kağıdı ve 30 Milyar Dolar mortgage destekli menkul kıymet alımı yapacak.

FED BAŞKANI KRİTİK KARARLARI AÇIKLAYACAK!

FEDin kritik kararlarının ayrıntılarını ise FED başkanı Jerome Powell yapacağı açıklamalarla komuoyuna duyuracak. Powell'in açıklamalarının Türkiye saati ile saat 22:00'da olacağı bildirildi. Beklentilere göre FED Başkanı Jerome Powel ilerleyen aylara ilişkin faiz artırımına dair ipuçları verecek. Bu faiz artırımı beklentisi gerçekleşirse dünya ekonomisinde kartların yeniden dağıtılması bekleniyor. 

FED kararlarının dolar kuruna ve altın fiyatlarına etkisinin hemen yansıması bekleniyor. Dolar endeksinin güçlenmesine dair beklenti oluşurken altın fiyatlarında da gerileme yaşanması genel bir kanı haline geldi. Fiyatlamalar anlık olarak takip edilmeye başlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@