Rekor Oran Sonrası! Selçuk Geçer'den Dolar, İslam Memiş'ten Altın Yorumu

TÜİK Ocak 2022 enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra Şubat ve sonrası için altın dolar tahminleri geldi. Selçuk Geçer dolar, İslam Memiş altın fiyatlarına dair görüşlerini açıkladı.

Finans 03.02.2022 - 17:39 03.02.2022 - 17:39 Mustafa Karagöz

Şubat ayı ve sonrasındaki süreçte para piyasaları gelişmeleri için piyasalardan gelecek veriler merakla bekleniyordu. 2022 yılının ilk enflasyon verileri TÜİK tarafından açıklandı. Ocak 2022 genelinde enflasyon oranlarında yüzde 11.10'luk artış olduğu bu oranların yıllık bazda yüzde 48 bandına çıktığı duyuruldu. Tarihi enflasyon oranlarının ardından ise piyasa uzmanlarından yeni değerlendirmeler geldi. 

Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş enflasyon verileri sonrası altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendirirken dolar yorumları ile dikkat çeken Selçuk Geçer'de dövizin geleceğini yorumları. 

SELÇUK GEÇER'DEN DOLAR YORUMU

Selçuk Geçer dolar kuruna ilişkin değerlendirmelerine enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından piyasalarda çok büyük dalga hareketi oluşmamasına değinerek başladı. Yüzde 11.10'luk aylık ve tüzde 48'lik enflasyon verileri sonrasında dolar kuru bulunduğu bant aralığında sabit kalmış ve 13.54 TL seviyesinden işlem görmüştü. 

selçuk geçer dolar şubat 2022

Enflasyon oranları ise yukarı tırmanmayan dolar kuru hakkında yönetimin büyük başarı gösterdiğini söyleyen Geçer "Dalga geçmiyorum. Gerçekten büyük başarı" şeklinde konuştu. Geçer değerlendirmesinde ayrıca TÜİK verileri öncesinde basında yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamalarına değinerek tepki gösterdi. Açıklamaları tutarsız olarak nitelendiren ünlü ekonomist daha sonra yılsonu dolar tahminini güncelledi. 

Yılsonu Dolar Tahminini Güncelledi

Geçer daha önceden yapmış olduğu ekonomi değerlendirmelerini hatırlatarak dolar kurunun yılsonunda 26 TL olabileceğini belirttiğini söyledi. Bu tahminlni güncellediğini ifade eden Geçer "Dolar sene sonunda 25-26 Lira olacak diyordum. Bu rakamlarla dolarda 26 Lira bile neredeyse imkansız. Artık rakamlar çok daha yukarı seviyeye işaret ediyor. Gün gelecek göreceğiz. Sistemle ve ekonomiyle dalga geçersen, sektörlerini darmadağın edersin. " şeklinde konuştu. 

İSLAM MEMİŞ'TEN DE ALTIN AÇIKLAMASI

Para ve Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'te enflasyon verileri sonrasında altın fiyatlarında yaşanabilecek değişimleri ele aldı. Memiş daha önceki değerlendirmelerinde değindiği altın ve dolar fiyatlarına ilişkin konuşmasında, hem dolar hem de gram altının fiyatında düşüş beklediğini söyledi.

islam memiş altın şubat 2022

Merkez Bankası'nın faiz kararını da yorumlayan Memiş, faiz oranlarının değiştirilmeyeceğini düşündüğünü söyleyerek ons altın üzerinden altın fiyatlarına değindi. Ons altının 1790 Dolar ile 1808 Dolar arasında sıkıştığını ifade eden Memiş, kısa vadede düşüş beklediğini ancak uzun vadede ons altının 2000 Dolar seviyesine çıkabileceğini söyledi.

EDİTÖR NOTU: Altın ve dolar fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler, yorumlar, tahminler haber amacıyla paylaşılmış olup asla yatırım tavsiyesi içermemektedir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@