Resesyon, Ekonomik Kriz, FED: JP Morgan Ralli Geliyor Diyerek Uyardı, Dolar Kurunun Zirveye Ulaşacağı Tarihi Açıkladı

FED vermiş olduğu şahin mesajlar ve faiz artırımı sinyali ile piyasaları sallarken piyasaların dolar tahminleri ve beklentisi de değişti. FED doları geri çağırdı dolar yükselecek mi, ne zaman yükselir

Resesyon, Ekonomik Kriz, FED: JP Morgan Ralli Geliyor Diyerek Uyardı, Dolar Kurunun Zirveye Ulaşacağı Tarihi Açıkladı

Doların patronu konumunda olan Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar dolar kurunda tansiyonu yükseltti. FED tarafından alınan faiz kararı ile oranlar sabit tutulurken yapılan açıklamalar ise piyasaları salladı. FED Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalarda verilen şahin mesajlar, bir sonraki toplantıda faiz artırımı yapılması ve varlık alımlarının sonlandırılması piyasalarda sert tepkilere neden oldu.

FED'in vermiş olduğu şahin mesajlar "Amerika doları geri çağırıyor" olarak yorumlanırken piyasaya pompalanan fazla doların geri çekilmesi ile dolar kıtlığı ve buna bağlı olarak kurda yükselişler yaşanabileceği belirtiliyor. Küresel piyasalarda dolar kurunun yaşayacağı süreçten en çok etkilenecek olan ülkeler Türkiye'nin de arasında yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimleri olarak gösterilirken dolar karşısında en kırılgan para birimi ise Arjanti'nin ardından Türk Lirası oldu.

JP MORGAN 2022 DOLAR TAHMİNİ! DOLAR KURU NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Yaşanan süreci değerlendirnen JP Morgan Kur Strateji Direktörü Daniel Hui yapmış olduğu açıklamasında Amerikan Merkez Bankası FED tarafından Mart ayında yapılacak olan faiz artırımı ile beraber doların yükselişe geçeceğini belirtti.

jj-morgan-dolar-açırklaması

Kur Strateji Direktörü Daniel Hui yapmış olduğu değerlendirmesinde FED'in beklendiği gibi Mart ayında faiz artırımı yapması durumunda dolar kurunun bu tarih itibari ile kuvvetleneceğini belirterek “Piyasalar hala fiyat keşfi modundalar. Dolar büyük ihtimalle Fed faiz artırımdan 1-2 ay sonra zirveye ulaşacaktır” diyerek dolar kurunun zirveye çıkacağı tarihi Mayıs ayı sonu ve Haziran ayı başı olarak duyurdu.

dolar-tahmini-jp-morgan

JEOPOLİTİK RİSKLER ARTIYOR, KÜRESEL EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR!

Dolar kuru hakkında yorumlarında ekonomik görünümünü de değerlendiren Hui “Fed salgından kaynaklanan tedarik sorunları çözüldüğünde fiyat baskısının azalmasını bekliyor ama son zamanlarda bunun beklenenden uzun süreceğini düşünmeye başladı” diyerek ekonomik dalgalanmanın derinleştiğini söyledi. Tüm dünyada yükselen enflasyon rakamları nedeni ile büyük bir kriz yaşanırken Ukrayna'da Avrupa Birliği, Amerika ve Rusya gerginliği de piyasaların diken üstünde kalmasına neden oluyor.

dolar-ne-zaman-yükselecek-jp-morgan

EKONOMİSTLERİN YIL SONU DOLAR TAHMİNİ: SELÇUK GEÇER SON DOLAR YORUMU İLE KAÇ TL FİYAT TAHMİNİ AÇIKLADI?

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma vatandaşları da tedirgin ederken FED'in açıklamaları sonrası değerlendirmede bulunan ekonomist Selçuk Geçer 2022 yıl sonu dolar kuru tahminini 26 TL olarak güncellemişti. Dolar kurunda yaşanacak gelişmeleri küresel piyasalar, Ukrayna krizi, ekonomik veriler ve ülkelerin para politikaları yönlendirmeye devam edecek.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Haberde adı geçen kişi ve kurumların yorumlarından derlenmiş olup, emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.