Resmi Gazete İle Duyuruldu! Trafik Sigortası Azami Primleri Arttırıldı!

Trafik Sigortası Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre 1 Haziran’dan itibaren trafik sigortası azami primleri yüzde 25 artacak.

Finans 17.05.2022 - 01:41 17.05.2022 - 01:41 Engin Uzunoğlu

Trafik sigortaları ile alakalı olarak yönetmelik değişikliği yapıldı. Resmi Gazete’de Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. 17 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete ile duyurulan yönetmelik değişikliği araç sahibi olan tüm vatandaşları çok yakından ilgilendiriyor. Buna göre trafik sigortası azami tarifesi değişti.

TRAFİK SİGORTASI AZAMİ PRİMLERİ YÜZDE 25 ARTTIRILDI

Yayımlanan yönetmelik değişikliği ile beraber 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren trafik sigortası azami primleri Mayıs ayına ait prim tutarlarına göre yüzde 25 artacak. Trafik sigortası primleri için yüzde 25 daha fazla ödeme yapılacak. 

YÜZDE 20 İNDİRİM YAPILABİLECEK

Yapılan yönetmelik değişikliği ile beraber trafik sigortası priminde aracın yakıt cinsi ve emisyon değerine göre indirim yetkisi de değişti. Buna göre yüzde 10 olarak uygulanan bu indirim yetkisi yüzde 20’ye çıkarıldı. 

HASARLI ARAÇLARDAN YÜZDE 50 ORANINDA DAHA FAZLA PRİM ALINABİLECEK

Trafik sigortaları ile alakalı olarak yönetmelik değişikliği ile trafik sigortası primi hasar maliyetleri dikkate alınarak yüzde 50 oranında azaltılabilecek veya iki katına çıkarılabilecek. Hasarsız olan araçlardan yüzde 50 daha az trafik sigortası primi alınırken hasarlı araçlardan yüzde 50 daha fazla prim ücreti tahsil edilebilecek.  

SEKTÖR TALEBİ İLE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Trafik sigortası ile alakalı olarak yapılan yönetmelik değişikliğinin sektör taleplerinden kaynaklandığı biliniyor. Bir süredir sigorta şirketleri primlerde değişikliğe gidilmesini talep ediyordu. Bu yönde taleplerin değerlendirilmesi sonucunda bu şekilde değişikliğe gidildi. Araç sahipleri 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren trafik sigortası ile alakalı olarak daha yüksek primler ödemek durumunda kalacaklar. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@