Resmi Gazete'de Bugün Yayımlandı! Merkez Bankası'ndan Yeni Banknot Kararı Resmen Açıklandı

Bir süredir 500 TL' banknot ve 5 TL madeni para basımı iddiaları ile gündemde olan Merkez Bankası E9 Emisyon Grubu VI. tertip banknotlar için kararını açıkladı, tarih 27 Nisan 2022 olarak açıklandı.

Finans 27.04.2022 - 07:00 27.04.2022 - 07:14 Gülcan Özer

27 Nisan 2022 tarihli 31822 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Merkez Bankası kararı ile piyasaya yeni tedavüle edilecek banknot kararı resmen duyuruldu. Merkez Bankası tarafından yapılan E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotların tedavüle çıkarılmasına ilişkin duyuru kapsamında Merkez Bankası tarafından yeni 10 TL banknotların tedavüle sürüleceği ilan edildi. 

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada 27 Nisan 2022 Çarşamba yani bugün itibari ile E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotların tedavüle çıkarılacağı duyuruldu. Yeni tedavüle edilecek banknotlarda bir önceki tertip banknotlardan farklı olarak imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

E9 EMİSYON GRUBU VI. TERTİP 10 TL BANKNOTLARIN TEDAVÜLE ÇIKARILMASINA İLİŞKİN DUYURU

1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 10 TL banknotlar 27 Nisan 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 10 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’a ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V. tertipleriyle tamamen aynıdır. I., II., III., IV., V. ve VI. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir.

Duyurulur.

merkez bankası yeni banknot kararı

MERKEZ BANKASI 500 TL' BANKNOT VE 5 TL MADENİ BOZUK PARA BASACAK MI?

Yeni 10 TL banknot basımı açıklaması sonrasında gözler bir kere daha 500 TL banknot basımı iddialarına çevrildi. Kamuoyunda pek çok ekonomist tarafından ortaya atılan iddialarda yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı nedeni ile madeni 5 TL ile 500 TL banknot basımının artık zorunlu bir hale geldiği, Merkez Bankası'nın para basımı için hazırlıklara başladığı iddia edilmişti. 

İddialar karşısında Merkez Bankası yönetimi tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmazken süreçte alınacak kararlar kamuoyu tarafından yakından takip edilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@