Resmi Gazete'de Yayınlandı, Yürürlüğe Girdi! Türkiye'de Yüzlerce Kişinin Malvarlığı Donduruldu!

Resmi Gazete'de yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı kararı ile Türkiye'de yüzlerce kişinin malvarlığının dondurulmasına karar verildi. Kimlerin malvarlıkları neden donduruldu?

Finans 24.12.2021 - 01:03 24.12.2021 - 01:03 Engin Uzunoğlu

24 Aralık 2021 Cuma tarihli Resmi Gazete'de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından önemli bir karar yayınlandı. Bu karara göre Türkiye'de yüzlerce kişinin malvarlıkları donduruldu. Listede yer alan kişilerin Türkiye'deki tüm malvarlıkları dondurulurken ikinci bir karara kadar bu malvarlıkları üzerinde herhangi bir tasarrufta bulunma imkanları da kalmadı. 

YÜZLERCE KİŞİNİN MALVARLIKLARI DONDURULDU

Yayınlanan karar yasal olarak  malvarlıklarının dondurulmasının 6415 sayılı Kanununun 7. maddesinin 3. fıkrasına dayandırıldı. Yapılan açıklamada Kanun'un 3. ve 4. maddesi kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdiklerine dair makul şüphe bulunduğu bildirildi. Törer örgütleri ile ilişkili oldukları belirtilen kişilerin malvarlıkları işlevsiz hale getirildi. Alınan bu karara itiraz edecek olanların ise Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'Ne itiraz etme haklarının bulunduğu belirtildi. Alınan bu kritik kararın altında ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzaları bulunuyor.

malvarlıklarının dondurulması kararı

KARAR GEREKÇESİ TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE İLİŞKİLER

Listede yer alan ve terör örgütleriyle ilişkileri olduğu belirtilen kişilerin ilişkili oldukları terör örgütleri de açıklandı. Buna göre FETÖ PYD ile ilişkisi olan 454 kişi ile 1 vakıf, PKK/KCK ile ilişkisi olan 108 kişi, dini istismar eden terör örgütleri ile ilişkili 119 kişi, sol terör örgütleri ile ilişkisi olan 89 kişinin malvarlıkları resmen donduruldu.

Türkiye'de terörle mücadele kapsamında bu örgütlerin finansal desteklerinin kesilmesi amacıyla zaman zaman malvarlıklarının dondurulması kararları alınabiliyor. Bu şekilde terör örgütlerine finansman akışı da kesilmiş oluyor. Bu dondurulan malvarlıkları üzerinde herhangi bir işlem yapılamıyor. Ancak itiraz yoluyla mahkemelere başvuranların haklılıklarına karar verilirse malvarlıklarının dondurulmasına dair hüküm geçersiz olabiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@