Reuters Açıkladı: Elektrik ve Doğalgaz'a Ekim Ayında Yüzde 15 Zam Bekleniyor!

Ekim ayına sayılı günler kala yeni zam haberleri gelmeye başladı. Reuters 4 kaynağa dayandırdığı haberi ile elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yeni zam iddiasında bulundu.

Finans 24.09.2021 - 12:50 24.09.2021 - 12:54 Gülcan Özer

Türkiye'de doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yeni zam açıklaması yapan Reuters 4 kaynağa dayandırdığı haberinde Ekim ayında yüzde 15 zam beklendiğini iddia etti. İsminin açıklanmasını istemediğini belirten kaynaklar 1 Ekim 2021 tarihi itibari ile çifte zam geleceğini duyurdu. 

Kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre 1 Ekim 2021 tarihi itibari ile elektrik faturalarına yüzde 15 zam, doğalgaz fiyatlarına ise yüzde 8 ila 15 arasında zam gelecek. Zam hakkında hükümetin nihai kararının beklendiği belirtilirken Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından zamların tarihinin ise henüz netleşmediği söyleniyor. 

2021 - 2022 YILI İÇİN DOĞALGAZ TÜKETİMİNİN 60 MİLYAR METREKÜPE ÇIKMASI BEKLENİYOR! 

Türkiye'nin bu sene 60 milyar metreküp doğalgaz tüketmesi beklenirken Türkiye tespit ettiği doğalgazı çıkarana kadar 2025 senesine kadar Rusya, Azerbaycan ve İran'a bağımlı bulunuyor. Küresel iklim değişikliği nedeniyle yağışlar rekor seviyede azalırken bu da hidroelektrik santrallerin elektrik üretimlerini oldukça düşürdü. 

Uluslararası piyasalarda doğalgaz ve elektrik talebinin artmasına rağmen üretimin düşmüş olması nedeni ile yeni zamlar uzun süredir gündemde bulunuyordu. Reuters'a konuşan kaynaklar "Hiçbir hükümet vatandaşlarına seri fiyat artışları olacağını söylemek istemiyor. Ancak basit matematik, önümüzdeki birkaç ay içinde gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışların takip edilmesini gerektiriyor" diyerek zammın kaçınılmaz bir hal aldığını belirterek elektrik faturalarında Ekim ayında en az yüzde 15 artış beklediklerini doğalgaz faturalarında ise yüzde 8 ile 15 arasında bir zam beklendiğini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@