Reuters'ten Döviz Kurları İçin Maliye Bakanı Taahhüt Verdi İddiası! Dolar Kuru Sabitlenecek Mi, Ne Kadar Olacak? 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin İngiltere'de yaptığı görüşmelerin yankısı devam ediyor. Reuters tarafından bu görüşmelere ilişkin dolar kuru ile alakalı çarpıcı bir iddia açıklandı.

Finans 09.02.2022 - 18:06 09.02.2022 - 18:06 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde yaşanan aksamaları bertaraf edebilmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde önemli çalışmalar yapılıyor. Kur korumalı mevduat hesaplarından yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına kadar kapsamlı bir şekilde yürütülen çalışmaların sonuçları merakla bekleniyor. Türkiye'de uygulamaya geçilen yeni ekonomi modelinin ise dünyaya anlatılmasını bizzat Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapıyor. 

ULUSLARARASI YATIRIMCILARA YENİ EKONOMİ MODELİ ANLATILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün Londra'ya giderek dünyanın önemli bankalarının ve yatırımcıların üst düzey yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeye çok önemli ekonomistler de katılım gösterdiler. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye'nin yeni ekonomi modelini üst düzey seviyede anlatarak yatırımcıların ilgisini çekmeye çalıştı.

DÖVİZ KURLARI SABİT KALACAK TAAHHÜDÜ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Londra temasları ile alakalı olaran Reuters tarafından çok çarpıcı bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Reuters tarafından yayınlanan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Londra'daki temaslarında döviz kurlarının sabit kalacağı taahhüdünde bulundu. Uluslararası yatırımcılara bu taahhüdü verdiği iddia edilen Bakan Nureddin Nebati'nin dolar kurunun düşmesini veya yükselmesini bekleyenlerin akıllarını karıştırdı.

DOLAR KURU SABİT KALACAK İDDİASI DOĞRU MU?

Reuters tarafından ortaya atılan dolar kuru sabit kalacak taahhüdüne dair iddialarına ilişkin henüz resmi kaynaklardan bir yalanlama gelmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin bu iddiayı doğrulayan veya yalanlayan bir açıklaması da olmadı. Dolar kurunun sabit kalacağına dair iddialar ise ekonomi kamuoyunda pek ihtimal dahilinde değerlendirilmiyor. Dolar kurunu kontrol etmenin Türkiye'nin elinde olmadığı, kurun serbest piyasada fiyatlandığı, olası müdahalelerin maliyetlerinin çok ağır olduğu gerekçeleri ile Reuters'in ortaya koyduğu iddia çok ikna edici olamadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@