Reuters'ten Merkez Bankası Kasım 2021 Faiz Kararı Beklenti Anketi! Merkez Bankası Ne Kadar Faiz İndirimi Yapacak?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Kasım 2021 toplantısı hakkında Reuters tarafından yapılan beklenti anketinin sonuçları açıklandı. Merkez Bankası bu ay ne kadar faiz indirimi yapacak?

Finans 11.11.2021 - 23:55 11.11.2021 - 23:55 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Kasım 2021 toplantısından çıkacak faiz kararı hakkında büyük bir merak yaşanıyor. Merkez Bankası'nın Kasım ayında ne şekilde faiz kararı alacağı yönünde Reuters tarafından bir beklenti anketi yapıldı. Bu beklenti anketine 14 kurum katılarak faiz kararı hakkında beklentilerini ortaya koydular. 

100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Reuters'in beklenti anketinden çıkan sonuca göre Kasım ayında yapılacak olan Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından Merkez Bankası'nın politika faizinde 100 baz puanlık faiz indirimi yapacak. Ankete katılan dört kurum ise para politikası yönünün tahmin edilebilir olmadığını belirterek cevap vermediler.

Merkez Bankası geçtiğimiz ay yıl sonu enflayoın tahminini yüzde 18,4'e revize etmişti. Türkiye'nin ana probleminin ise cari açık olduğu vurgulanmıştı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise cari açık kapatılmadan fiyat istikrarının sağlanamayacağını duyurmuştu. Bu gerçekleşmeden de Türk lirasındaki değer kayıplarının durmayacağı değerlendirmesi yapılmıştı.

POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 15'E DÜŞECEK TAHMİNİ

Reuters'in beklenti anketine göre Merkez Bankası'nın yapacağı 100 baz puanlık faiz indiriminin ardından politika faizinin yüzde 15'e inmesi bekleniyor. Merkez Bankası Ekim ayında 200 baz puan, Eylül ayında ise 100 baz puan faiz indirimi yapmıştı. Toplam 300 baz puan faiz indirimi yapan Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'dan yüzde 16'ya düşürmüştü. Kasım ayındaki Para Politikaları Kurulu'nda da yapılacak olan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında Merkez Bankası politika faizini yüzde 15 yapacak. Bu şekilde 3 ay ardı ardına faiz indirimi yapılmış olacak. 

Merkez Bankası, Kasım ayında da faiz indirimi yönündeki beklentiyi gerçekleştirirse Türk lirasının ciddi bir değer kaybı ile daha karşılaşması mümkün olacak. Dolar kurunun yükselmesi beklenirken kurun 10,50 TL'yi zorlayabileceği iddia ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@