Rusya vitesi artırdı Brent petrolü zirveye taşıdı! 5 dolar daha artarsa motorin 25 TL...

Rusya'nın yeni darbe hazırlığında olması nedeniyle Brent petrol 110 dolar seviyesine çıktı. Brent petrolün 115 dolara çıkması halinde ise Türkiye'de akaryakıta dev zamlar söz konusu olacak.

Finans 16.04.2022 - 19:01 16.04.2022 - 19:01 Büşra Uluşen

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesiyle fiyatı artanlar arasında Brent petrol ilk sıradan giriş yaptı. Rusya'nın son darbe hazırlığının ardından ise barış görüşmelerinin artık olumlu seyretmeyeceği beklentisi oluştu ve brent petrol yeniden 110 doların üzerine çıktı. 

Brent petrol yeniden 120 dolarak çıkar mı?

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan gelişmeler sonrasında Brent petrol 98 dolara kadar gerilemişti. Şimdi ise yeniden üç haneli sayılara yükselmesi nedeniyle vatandaşlar endişe duymaya başladı. 

Mart ayında petrol fiyatının artması beraberinde akaryakıt zamlarını da getirmişti. Brent petrol fiyatlarını kısa ve orta vadede görebilmek için jeopolitik riskler yakından takip ediliyor. Rusya ve Ukrayna'nın İstanbul'da yaptığı görüşmeler sonrasında barış sinyalleri verilmiş ve bu da petrolün 98 dolara kadar gerilemesine vesile olmuştu. Fakat şu an Rusya'da gelen hamleler nedeniyle Brent petrol yeniden rekor seviyelerine çıkmaya başladı. 

petrol-1

Savaş uzarsa brent petrolde zirve görülebilir

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaş hamlelerini sürdürmesi savaşın uzayacağı ihtimalini güçlendiriyor. Moskova'nın saldırılarını ilk günkü kadar olmasa da ara ara sürdüreceği ve böylelikle savaşın aylarca devam edebileceği öngörülüyor.  

Bu ihtimaller Brent petrol fiyatının 120 dolara çıkması konusunda da akıllarda soru işareti yaratıyor. Analistler, savaşın aylarca sürmesi ve ülkelerin birbirlerine uygulayacakları ambargoların Brent petrolü ateşleyeceği ve yeni rekorların gelebileceğini düşünüyor. 

motorin 25 tl

Motorin her an 25 TL olabilir!

Londra merkezli petrol veri şirketi OilX Kıdemli Analisti Neil Crosby, Rus petrolüne ambargo ihtimalini değerlendirerek 2023 sonuna kadar ithalatın aşamalı olarak sonlandırabileceğini belirtti. Brent petrol fiyatlarında dikkatleri çeken bir diğer nokta ise Finlandiya ve İsveç sınırı olacak. Rusya, bu iki ülkenin NATO üyesi olması durumunda işgal edebileceğini sinyallerini verdi. 

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra petrol fiyatlarını etkileyecek bir diğer risk ise Çin'in Tayvan'a çıkarma yapacağı iddiası. Ukrayna'nın işgalinin beklenen süreden uzun olması nedeniyle planların değiştiği belirtilirken, Çin'in Ekim ayındaki kongre öncesinde Tayvan'a saldırı hazırlığında olduğu iddia edildi. 

Analistler, tüm bu gelişmelerin ardından Brent petrolün 120 dolar seviyesini görebileceğini, ve uzun vadede ise 150 dolar seviyesinin görülebileceğini belirtti. Brent petrolün 115 dolara yükselmesi, Türkiye için motorin fiyatlarının 25 TL seviyesine yükselmesi anlamına geliyor. Petrolün 5 dolar daha artması halinde motorin litre fiyatının 25 lira olması mümkün olabilecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@