Rusya Yaptırımlara Kayıtsız Kalmadı! Yabancı Yatırımcılara Şok Hamle

Ukrayna'ya savaş açan Rusya, AB'nin yaptırımlarına kayıtsız kalmadı. Yabancı yatırımcılar için hamle yapan Rusya, politika faizini de güncelledi.

Finans 28.02.2022 - 15:13 28.02.2022 - 15:13 Büşra Uluşen

Ukrayna'ya resmen savaş açan Rusya, bu hamlesi karşısında tüm dünyadan tepki toplamaya devam ediyor. Avrupa ülkeleri birer birer Rusya'ya uygulayacağı yaptırımları duyururken Rusya'dan da karşı hamle gecikmedi. 

RUSYA'DAN KARŞI HAMLE!

Son olarak SWIFT ağından çıkarılan Rusya ekonomik yaptırımlar karşısındaki sessizliğini bozdu. Rusya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, batılı ülkelerin yaptırımları sebebiyle saat 07.00'de başlaması gereken döviz piyasasındaki işlemlerin saat 10.00'da başlayacağı bildirildi. Ayrıca, Rus piyasasındaki işlemlerde yabancı müşteriler adına Rus menkul kıymetlerin satışını da geçici olarak durdurdu.

rus rubkesi

RUSYA'NIN TÜM PARA MUSLUKLARI KESİLDİ

Ukrayna'ya savaş açan Rusya, Avrupa tarafından beklemediği yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, savaş hamlesine kendinden çok emin bir şekilde başlarken ekonomisini yerle bir etti. 

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna saldırısı sebebiyle Rusya Merkez Bankası'nın bu ülkelerde bulunan 300 milyar dolar civarındaki rezervini de dondurduğunu açıklamıştı. 

Ekonomik olarak ağır yaptırımlar alan Rusya'nın SWIFT ağından çıkarılması ise en ağır darbe olarak kayıtlara geçti.

Resmi para birimi Rublesi de büyük değer kaybına uğrayan Rusya, faiz artırmak zorunda kaldı. Bir önceki ay yüzde 9,5 artırdığı faiz politikasını savaş sonrası 1050 puan artırarak yüzde 20'ye çıkardı. Ekonomisi çıkardığı savaş nedeniyle sıkıntıya giren Rusya'nın bir sonraki hamlesi ne olacak tüm dünya tarafından merak ediliyor. 

Öte yandan Rusya, yerli ithalatçıları8na döviz kazançlarının yüzde 80'ini satma zorunluluğu getirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@