Sabit faiz altına ilk darbeyi vurdu, fırtına öncesi sessizlik hakim! Uzmanı gram altının 1200 TL olacağı tarihi açıkladı

Merkez Bankası'nın faiz kararı ardından altın fiyatlarında gerileme yaşandı. Ünlü ekonomist Hatice Kolçak, gram altının 1200 TL olacağı tarihi açıkladı.

Finans 26.05.2022 - 17:23 26.05.2022 - 17:23 Büşra Uluşen

Önce Fed'in tutanaklarının açıklanmasıyla Fed'in ilerleyen aylarda 50 baz puanlık artış yapacağı kesinleşmiş oldu. Altın fiyatlarında bu durumun etkisi yoğun bir şekilde görülürken, gram altın 980 liraya dayandı. Güne 975 liradan başlayan gram altın için Merkez Bankası'nın faiz kararı büyük önem taşıyordu. 

26 Mayıs Perşembe günü TCMB PPK toplantısından çıkan karara göre, Merkez Bankası politika faizini sabit tutarak yüzde 14,00'da bıraktı. Bu kararın etkisi ise altın fiyatlarında ilk saniyeden itibaren belirgin bir şekilde görüldü. 

Merkez Bankası kararı altını düşürdü, fırtına öncesi sessizlik kapıda!

Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklamasının ardından sabah saatlerinde 975 lira olan altın, hızla gerileyerek şu an 969 liradan işlem görüyor. Faiz kararı altın fiyatlarında gerilemeye neden olurken, finans analistlerinden korkutan açıklamalar peş peşe geldi. 

altın -3

Gram altında 1.200 TL fırtınası esecek!

Finans Analisti Hatice Kolçak, gram altın fiyatları konusunda değerlendirme yaparak korkutan tabloyu açıkladı. 

Dolar kurunun 16,50 seviyelerinde olduğunu ve 16 bandını aştığından beri aşağı yönlü kırılmanın gerçekleşmemesi ihtimalinde bulunan Kolçak, aynı şekilde Bitcoin'in de bir türlü toparlanamadığını ifade etti. 

Altın fiyatları için keskin ifadelerde bulunarak, ons altının şu an 1.860 dolar seviyesinde olduğunu, ons altında küçük oynamalar meydana geldiğini ancak bunun çok önemli olmadığına değinerek gram altındaki 1.200 TL tahmininin hâlâ geçerli olduğunu dile getirdi. 

hatice kolçak

Altın alım satımlar için çok dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, gram altının 970 lira seviyesine geldiğini ve gram altın için bu yıl içerisinde 1200 seviyesini beklediğini aktardı. Fakat dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmelere bakıldığında bu seviyenin çok daha hızlı bir şekilde görülebileceğine vurgu yapan Kolçak, ons fiyatında küçük küçük geri çekilmeler olsa da dolar TL ve altın fiyatlarında beklentisinin yukarı yönlü olduğunu aktardı. 

Ekonomist Hatice Kolçak, çok geçmeden önümüzdeki yaz aylarında gram altının 1000 liranın üzerine çıkacağı tahmininde bulundu. Gram altın bir gün öce kapanışı 974 TL'den yaparken bugün ise 969 lira ile kapattı. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@