Şakkadanak Yorumu Yapmıştı! Dolar 9.5 TL Olacak Dedi Ocak ve Mart Ayına İşaret Etti

Dolar kuruna ilişkin açıklamaları ile gündemde yer alan Necmettin Batırel yeni bir değerlendirmede bulundu. Batırel dolar kurunun Mart ayında 10 TL altına düşeceğini iddia etti.

Finans 12.01.2022 - 15:59 12.01.2022 - 16:02 Mustafa Karagöz

Dolar kuru son günlerde 13.80 TL ile 13.90 TL bandı arasında sabitlendi. Dolar kurunda yaşanan yeni değerleme sonrasında ise uzmanlar beklentilerini bir bir açıklamaya başladılar. FED faiz kararları ile Merkez Bankası PPK faiz kararlarını değerlendiren uzmanlar hükümetin atabileceği adımlara dair de yorumlarını paylaştılar. Dolar kuru için yapılan bu açıklamalardan sonuncusu ise Necmettin Batırel'den geldi. 

NECMETTİN BATIREL'DEN DOLAR AÇIKLAMASI

Özgür Demirtaş ile yaşadığı 'Şakkadanak dolar satarım' polemiğiyle hafızalara kazınan ekonomi yazarı Necmettin Batırel yeni dönem dolar kuru için tahminlerini açıkladı. Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel son yazısında dolar kurunda bir düşme daha olacağını öngördü. Yazısında enflasyon oranlarının çok düşeceğini ve Türk Lirasının değerleneceğini tahmin eden Batırel , özel bankaların dolar kuru hamlesini hatırlattı. Özel bankalar döviz cinsi mevduatlarının 'unu 21 Ocak'a %20'sini ise 18 Mart'a kadar TL'ye çevireceklerini söyleyen Batırel küçük bir hesaplama yaptı. Bankaların 12 milyar doları Ocak'ta, 28 milyar doları ise Mart'ta bozduracaklarını söyledi.  

Bu durumda Türk Lirasının değer kazanacağını söyleyen Batırel "Yazın bir tarafa: Dolar mart sonunda 9,5 liradır. Dövizleri bugünden satın kurtulun yoksa altında kalacaksınız... Koş Türkiye'm koş, kim tutar seni" ifadelerini kullandı. 

Yazısının devamında dolar kurunun düştüğü dönemde Dolar alım fırsatı ifadelerini kullanan eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Yılmaz'ı eleştiren Batırel "Türk parasını sat, git dolar al diyor. Merkez Bankası başkanlığı yapmış bir adam, Türk parasının istikrarını koruma için kararlar almış bir adam böyle bir şey söyler mi? Çok ayıp. Dolar al diyor. Niye al diyor, TL değer kaybetsin diye." şeklinde konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@