Satış Rakamları Alarm Verdi! Sektör Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 0.49 - 0.69 Araç Kredisi Kampanyası Bekliyor

Yükselen araç fiyatları ve ekonomide yaşanan dalgalanma ile endişeler vatandaşın araç alımlarını ertelemesine neden oldu. Otomotiv sektörü 0.89 - 0.99 konut kredisi sonrası araç kredisi desteği istedi

Finans 25.05.2022 - 14:24 25.05.2022 - 14:24 Gülcan Özer

İndirim beklenen araç fiyatları son olarak enflasyon ve döviz zammı ile yüzde 20 yükseliş göstermişti. Bir yandan indirim beklentisi nedeniyle alımını erteleyen vatandaş bir yandan da artık bütçesini aşarak alınamaz seviyeye ulaşan fiyatlar nedeniyle beklemede kalırken talepte yaşanan düşüş rakamlara da yansıdı. Araç satış rakamları düşüşe geçti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yapılan kabine toplantısının ardından konut fiyatlarını düşürmek için ev alacak kişilere kredi desteği vereceklerini açıklamıştı. Açıklanan paket kapsamında ilk kez sıfır konut alacak kişilere ilk evim konut finansmanı paketi kapsamında yüzde 0 99 oranı ile, dolar ve altınını bozdurarak ev alacak olan kişilere ise yüzde 0.89 oranı ile kamu bankaları üzerinden destek kredisi verileceği ilan edilmişti. Açıklama otomotiv sektöründe de umut ışığı doğmasına neden oldu. 

0.49 VE 0.69 FAİZ ORANI İLE 6 AY ERTELEMELİ TAŞIT DESTEK KREDİSİ VERİLECEK Mİ?

Otomotiv sektöründe yaşanan durumu değerlendiren Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt "15 gün sonra fiyat ne olacak bilmiyoruz. Fiyat düşer mi artar mı diye sorarsanız artar. Otomotivciler olarak fiyatların düşmesini biz de istiyoruz. Satılan araç sayılarını artırmamız gerekiyor. Yılı 600-700 bin adetlik satışla kapatmak yerine 1 milyon adetle kapatırsak ve sürdürülebilir olursa sektöre fayda sağlar" diyerek Türkiye'nin otomotiv sektörüne gözü gibi bakması gerektiğini söyledi. 

ali haydar bozkurt açıklaması

700 bin satış adedinin altına düşülmesi durumunda bayilik sisteminin tökezleyeceğini belirten Bozkurt, böyle bir durumda 2001 senesindeki sahneler yaşanabileceğini söyledi. Sektör daha öncede araç satış rakamlarında yaşanan düşüş nedeni ile zor günler geçirmiş, bu dönemde kamu bankaları tarafından araç destek kredisi devreye alınmıştı. Verilen destek kredisinde anlaşmalı otomobil markalarının yerli araç modellerini alan kişilere yüzde 0.49 ve ikinci el araç almak isteyen kişilere yüzde 0.69 oranı ile kredi verilmişti. 

araç satış rakamlarında son durum

YENİ DESTEK KREDİSİ KAMPANYASI GELECEK Mİ, GELİRSE ARABA FİYATLARI NE OLUR?

Bir önceki kampanyanın açıklanması ile araç fiyatlarına rekor zamlar yapılmış, zamlar sonrasında kampanya sona erdirilmişti. Yeni kampanyanın akıbeti bu nedenle merak konusu olurken otomotiv sektörünün taleplerini Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktardığı belirtiliyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@