SGK Bu Ödemelere Enflasyon Farkını Yansıtacak! Dul ve Yetim Aylığında Enflasyon Farkı Ne Kadar?

2022 yılının ikinci 6 ayı için Temmuz’da birçok maaş ve ücrete enflasyon farkı yansıtılacak. Peki, SGK dul ve yetim aylığı ne kadar? İşte Temmuz zammında yeni detaylar…

Finans 23.05.2022 - 10:45 23.05.2022 - 10:47

Türkiye’de milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı Temmuz ayında yapılacak ikinci 6 aylık enflasyon zammında. Memur ve emeklilerin yanı sıra Temmuz’da zam beklentisi içine giren birçok farklı kesimden vatandaş da bulunuyor. Özellikle dul ve yetim aylığı alanlar için yansıtılacak enflasyon farkına ilişkin araştırmalar devam ediyor. Konuya ilişkin yapılan son tahminlere göre en düşük dul ve yetim aylığı oranlarında artış olması bekleniyor. Çalışan veya emekli erkeklerin de yararlanabildiği söz konusu yardımlarda yeni oranlar dikkat çekiyor.

Dul ve Yetim Aylığı Enflasyon Zammı Ne Kadar?

Temmuz ayında netleşecek 2022 yılının ilk 6 ayına ilişkin enflasyon rakamlarının ardından birçok kalemde ücret değişiklikleri olacak. Türkiye’de yılbaşından itibaren görülmeye başlayan yüksek enflasyon nedeniyle özellikle memur ve emekli maaşlarında enflasyon farkının bir hayli yüksek olması bekleniyor.

dul-ve-yetim-maaşına-haciz-mahkeme-kararı

SGK tarafından yapılan birçok ödemede de etkisi görülen enflasyon farkı ve asgari ücret zammına göre belirlenen diğer unsurlar için Temmuz’da artış beklentisi devam ediyor. Dul v yetim aylığına her yıl temmuz ve ocak ayında yılda iki defa zam yapılıyor. Henüz 6 aylık enflasyon oranları netleşmediği için net artış oranı belli olmadı. Ancak piyasa beklentisi ise yüzde 38,5 seviyesinde kaydedildi. Bu oranların uygulanması ile en düşük dul ve yetim aylığı 868 TL, en yüksek maaşın ise 20 bin 851 TL olması bekleniyor.

Erkekler de Bu Haktan Yararlanabiliyor!

Sanıldığının aksine dul ve yetim aylığı bağlanabiliyor. Erkekler 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20, yüksek öğrenim yapması durumunda ise 25 yaşına kadar ölüm aylığından yararlanabiliyor. Kadınlarda ise yetim aylığı evlenene kadar veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanan kadar bu haktan yararlanabiliyor. Vefat eden eşlerin ardından da ilgili hak sahiplerine aylık bağlanabiliyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@