SGK Çalışmayanlara Emeklilik İmkanı Sunuyor! SGK ya da Bağ-kur Şart Değil Tek Dilekçe ile Başvuru Mümkün

SSK'lı ve Bağ-Kur'lu olmayanlar ile hiç çalışmayanlar için emeklilik yolu açıldı. Sağlık sorunları ya da başka sebepler ile işinden ayrılmak zorunda olan kişiler de emekli olabiliyor.

Finans 03.05.2022 - 00:09 03.05.2022 - 00:09 Gülşah Konuk Akın

İş hayatına atılan herkes emekli olmak için hayal kurmaya, emeklilik yaşını ve ne zaman emekli olacağını araştırmaya başlıyor. Belirli bir süre çalışmak ve yaş şartını tamamlamış olmak sayesinde emekli olunabiliyor. Bazı sebeplerden ötürü çalışamayan kişiler de emekli olabiliyor. İsteyen tüm vatandaşlar isteğe bağlı emekli hakkını kullanarak emekli olabiliyor.

çalışmadan-emekli-olmak

Sağlık ya da başka zorunlu şartlar nedeniyle işten ayrılmak durumunda kalan kişiler için emeklilik hayal olmaktan çıkıyor.  Uzum zamandır çalışan kişiler kanunda yer alan şartlar neticesinde emeklilik hakkı kazanıyor. Emeklilik için gereken temel şartlar arasında prim günü ve emeklilik yaşı geliyor. Düzenli bir çalışma geçmişi de olması durumunda emeklilik hayal olmaktan çıkıyor. Hayatı boyunca hiç çalışmamış kişiler de bazı şartları taşımak şartıyla emekli olabiliyor.

isteğebağlısigorta

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK
İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında emekli olmak isteyen kişiler prim ödemelerini yaparak bu hakkı elde edebiliyor. Devlet bankaları prim ödemesi yapmak isteyen vatandaşlara ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri için nakit desteği sağlıyor. İsteğe bağlı sigortalılıktan sağlık ya da başka geçerli sebepten ötürü iş hayatına ara vermek zorunda kalan herkes yararlanabiliyor. SGK ile devlet bankalar arasında yapılan anlaşma kapsamında 4B kapsamında sigortalılığı olanlar, zorunlu ya da isteğe bağlı prim borçlarının tamamını ödeyerek emekli aylığı alabiliyor. SSK ya da Bağ-Kur'lu olanlar da hizmet borçlanması ile doğum ya da askerlik sürecinden sonra isteğe bağlı ödeme yaparak emekli olabiliyor. 

Prim ödemesi yaparak emekli olmak isteyen vatandaşlar için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank uygun faiz oranları ile nakit desteği sağlıyor. Bankalardan çekilen nakit, uygun vade ve faiz oranları, aylık taksitler şeklinde geri ödenebiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@