SGK Gelir Testi Nasıl Yapılır? 2021 Yılı Adım Adım Tüm İşlemler

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gelir testi yaptıracak olan vatandaşların başvuru aşamasından son işleme yapması gerekenler neler? İşte tüm detaylar.

Finans 18.09.2021 - 02:00 18.09.2021 - 02:00 Mustafa KARAGÖZ

SGK gelir testi yapmak isteyen kişiler gelir testi için başvuruda bulunmalıdır. Başvuruyu gelir testini yapmak isteyen kişilerin kendisinin yapması gerekir. Kendisi başvuru yapamayan kişiler için bazı durumlarda başvuruyu birinci dereceden akrabalarda yapabilir. SGK gelir testi başvurusunda testin yapılma şekli aile halkına ait gelirlerin tespiti ile başlar. Taşınır ve taşınmaz mal varlığı tespit edilir. Harcamalar ve giderler hesaplanır. 

Bu SGK gelir testinin yapılması için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilir. Başvuru sahibi kişi yaşadığı il ve ilçeye bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumuna giderek işlemleri gerçekleştirebilir. Burada yapılması gereken işlem kurum tarafından verilen başvuru formunu doldurmaktır. Başvuru formunu dolduran kişi yanında T.C. kimlik numarası yazılı belge ile müracaat eder. Kimlik kartı, sürücü belgesi ya da pasaport ile müracaat gerçekleştirilebilir.

Kişinin kuruma başvuruyu gerçekleştirirken yanında ikametgah belgesi ve 2 adet vesikalık fotoğrafını bulundurması gerekir. Başvuru formu ile birlikte bu belgeler teslim edilir. 

SGK Gelir Testinde Hangi Koşullar Değerlendirilir?

SGK gelir testinde değerlendirilen şartlar şu şekilde belirlenir:

•    Aile nüfusunun toplam geliri

•    Gelir testi sahibinin oturmuş olduğu evin rayiç bedelinin 240’ta biri (ev sahibi de olsa kiracı da olsa fark etmez

•    Gelir testi sahibinin oturmadığı ev var ise, o evin rayiç bedelinin 240’ta biri

•    Gelir testi sahibinin oturmadığı konutu kirada ise, hesaplamaya kira bedeli konu olur

•    Gelir testi sahibinin dükkanları mevcut ise, dükkanların rayiç bedelinin 240’ta biri

•    Teste tabii kişiye ve ailesine ait var ise arazi ya da tarlaların rayiç bedelinin 240’ta biri

•    Var ise otomobil veya ticari amaçlı binek araç için, rayiç bedelinin 120’de biri

•    Hayvancılıkla ilgilenen kişiler için, hayvanlar üzerinden elde ettikleri gelir 

•    Kişilerin bankadaki mevduat hesaplarının aylık faiz getirisini iki katı

•    Aile bireylerinden burs veya yardım ödemesi alanlar için, aylık ödemenin ortalaması

•    Diğer tüm gelirlerin aylık ortalamasının tespiti üzerine hesaplama yapılır

•    Harcamalar ise aylık olarak; gıda, giyim, yiyecek, kira, sağlık, eğitim, ulaşım gibi unsurlardan meydana gelir.

SGK Gelir Testi Neden Yapılır?

SGK gelir testi yapılma sebebi ülke içerisinde yaşayan vatandaşların gelir durumunun tespitidir. Bu gelir durumunun tespiti ile vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenir. Buna göre yardıma ihtiyacı olan muhtaç durumdaki kişiler tespit edilir. Bu muhtaç durumu tespit etmek için yapılan SGK gelir testi uygulamasıdır. Teste tabii olan kişilerin aylık gelirleri hesaplanır ve uygun görülmesi koşulunda yardım sağlanır.

SGK Gelir Testi Zorunlu Mudur?

SGK gelir testi zorunluluğu bulunmaz. Sigortası bulunmayan kişiler için 2017 yılına kadar zorunlu olan test bu tarihten sonra zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu SGK gelir testi yerine sigortası olmayan vatandaşlar için genel sağlık sigortası primi belirlemiştir. Sigortası olmayan vatandaşlar bu asgari ücretin %3’ü oranında belirlenen genel sağlık sigortasını ödemesi gerekir.

SGK Gelir Testi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK gelir testi sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar gelir testi sorgulamasını E-Devlet aracılığı ile yapabilir. Öncelikle kişi sorgulama yapmak için kişi E-Devlet sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yapmak için kişi T.C. kimlik numarasını kullanır. T.C. kimlik numarasının ardından kişiye verilmiş E-Devlet şifresi ile giriş yapılır. 

Girişin ardından SGK gelir testi sorgulama işlemini yapmak isteyen birey arama bölüme SGK gelir testi sorgulama yazarak istediği bilgiye ulaşabilir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar için ise en kısa yöntem kendilerine en yakın PTT şubesine kendi kimlik kartları ya da T.C. kimlik numaraları ile giderek şubeden şifrelerini talep etmektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@