SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar Anne Baba Çocuklara 7'li Destek Parası

Kurumların ödemeleri vatandaşların hesaplarında kalabiliyor. Kurumlar ödemelerin unutulması durumunda ise belli bir süre ödemeleri bekletiyor. En çok unutulan ödemeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Finans 04.11.2021 - 15:16 04.11.2021 - 15:16 Mustafa KARAGÖZ

Kamu kurumlarının sağladığı destek ödemeleri, kurum yardım ödemeleri bazen alınmadan hesaplarda kalabiliyor. 

Kurumlar bu ödemelerin alınmaması durumunda ise ek süre tanıyor. SGK özellikle alınmayan destek ödemeleri için 5 yıllık geriye dönük ödeme yapıyor. Kurumlardan alınmayan bu ödemeleri sizlerle paylaşıyoruz. 

ALMADIĞINIZ, UNUTTUĞUNUZ DESTEK ÖDEMELERİ OLABİLİR HESAPLARI KONTROL EDİN

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan destek ödemelerinin çoğu PTT hesaplarına ödenir. Ödemeler için SGK 5 yıl süre hakkı tanır. Alınmayan destekler için ise yazılı başvuru yapılması yeterlidir. Aile Bakanlığı ödemelerinde ise net 5 yıllık süre uygulanmaz ama geriye dönük destek alınabilir. VGM destek ödemelerini düzenli yapar. Geriye dönük ödeme yapmaz. İŞKUR'da ödemeleri düzenli yapan kurumlardandır. Geriye dönük ödeme hakkı sağlamaz. 

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (1)

Çeyiz Parası (24 Maaş Tutarında)

SGK yetim maaşı alan genç kızların evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödemesi yapar. Babası veya annesi vefat eden sigorta hakkı kapsamında kendisine maaş bağlanan genç kızların evlenmeleri durumunda maaşları kesilir. Maaşlarının kesilmesi nedeniyle alınan maaş tutarının 24 katı kadar çeyiz parası öder. Evlilikten sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılırsa alınabilir. 

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (2)

İşe Başlama Yardımı (1192 TL)

Aile Bakanlığı sosyal yardım alan vatandaşların işe başlamaları durumunda asgari ücretin 3'te 1'i oranında işe başlama desteği sağlanır. İşe başlayanların masrafları için sağlanan destek tutarı 2021'de 1192 TL olarak ödenir. 

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (3)

VGM Muhtaç Aylığı (1125 TL)

Vakıflar Genel Müdürlüğü destek kapsamında muhtaç aylığı ödemesi yapar. Ödemeler aylık 1125 TL olarak ödenir. Başvurular VGM'nin ilan ettiği şartların sağlanması koşuluyla VGM il Müdürlüklerine yapılır. 

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (4)

İşsizlere Maaş (Aylık En Az 1420 TL)

İşi olmayanlar için Türkiye İş Kurumu üzerinden işsizlere çalışma hayatının son döneminde alınan maaşa göre aylık en az 1420 TL ödeme yapılır. Ödemeler prim ödeme sürecine göre 6 ay, 8 ay yada 10 olabilir. 

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (5)

Doğum Parası (Toplam 1300 TL)

Anne veya babası Türk vatandaşı olan bir aile bebek sahibi olduğunda devletten doğum parası alır. Doğum parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içim 600 TL olur. 3 çocuklu bir aile 1300 TL destek alabilir. 5 yıl süreyle alınabilir.

SGK, VGM, PTT, İŞKUR, SYDV! Halen Geç Değil Unuttuysanız Geri Ödüyorlar (6)

Cenaze Parası (947 TL)

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigortalı bir vatandaşın vefatı durumunda aile bireylerine 947 TL cenaze parası öder. Cenaze parası 5 yıl süreyle alınabilir. Ödemeler eş, çocuklar yada anne, babaya yapılır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@