Sıfır Araba Bekleme Süresi 3 Aya Çıktı, Sıfır Araç Yok! Otomobil Fiyatları Stok Sorunu, Çip ve Kur Krizi İle Alev Alacak

Sıfır ve 2.el araç piyasası yine karıştı, indirim müjdesi beklenirken rüzgar bir anda terse döndü. Sıfır araç stok sorunu yeniden hortlarken çip ve kur krizi sonrası stok sorunu da patlak verdi.

Finans 25.10.2021 - 12:03 25.10.2021 - 12:03 Gülcan Özer

Pandemi döneminde yaşanan dalgalanmalar ile 2020 senesinde son derece sert iniş ve çıkışlarla tamamlayan otomobil sektörü 2021 senesinde aynı senaryoyu bir kere daha yaşıyor. Yükselen araç fiyatları nedeni ile vatandaşın bekleme kararı aldığı araç satışları bu nedenle düşüşe geçerken ardından peş peşe patlak veren krizler araç fiyatlarını yeniden uçurdu. 

Sıfır araç fiyatları ilk önce patlak veren çip krizi, ardından döviz kurlarında yaşanan hızlı yükseliş ve son olarak ta stok sorunu ile yeniden yükselişe geçti. İndirim müjdesi beklentisi ile alımını erteleyen kişiler fiyatlarda yaşanan artış nedeni ile mağdur olurken hızla yükselen fiyatlar vatandaşı şok etti. Araç fiyatlarına indirim beklenirken ne yazık ki yeni zam dalgası araba sahibi olmak istiyorum diyen kişileri hayal kırıklığına uğrattı. 

SIFIR ARAÇ STOK SORUNU HORTLADI, SIFIR ARABADA BEKLEME SÜRESİ 2-3 AYA UZADI! 

Sıfır araç almak isteyen kişiler 2020 senesinde bir anda artan talep sonrasında patlak veren stok sorun krizi nedeni ile sıfır araç bulamaz olmuş bu da ikinci el araçlara olan talebi arttırmıştı. Süreçte araba markalarının üretimlerini kademeli olarak arttırması ile yaşanan kriz geçici olarak çözülmüştü. Ancak 2021 senesinde patlak veren çip krizi ile beraber ne yazık ki sıfır araç stok sorunu bir kere daha gündeme taşındı. 

sıfır araç fiyatları ne olur

Konu hakkında açıklama yapan parası olanda OTOMOTİV Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, sıfır araç piyasasında özellikle de bazı model ve renklerde sıkıntı yaşandığını belirterek sıfır araç almak isteyen kişilerin aradıkları rengi ve modeli bulamadıklarını söyledi. Mersin yapmış olduğu açıklamasında"Karşılanmayı bekleyen taleplerin süresi iki-üç ayı buluyor. Özellikle C segment araçlarda bulunurluk sıkıntısı daha fazla" diyerek en fazla sorunun C Segmenti sınıfında yer alan araçlarda yaşandığını söyledi. 

SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, YÜKSELECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

Sıfır araç fiyatlarında kur güncellemesi ve stok sorunu ile beraber patlak veren çip krizi sonrasında ne yazık ki yükseliş başladı. Özellikle de Euro kurunda yaşanan yükseliş sıfır araç fiyatlarına yansırken kademeli olarak hem yükselen sıfır araç fiyatları hem de bekleme süresi nedeni ile ikinci el araca dönüş ile beraber 2.el araba fiyatları için de zam alarmı çalmaya başladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@