Sıfır Konut Satışlarına Yeni Teşvik Tapu Harcı Muafiyeti Mi Olacak?

TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarında sıfır konut satışlarının büyük yara alması üzerine yeni konut teşvikleri gündeme geldi. Sıfır tapu harcı 2022 gelecek mi?

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 13:35 16.06.2022 - 13:38 Gülcan Özer

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı konut satış istatistikleri raporu ile sıfır konut satışlarında yaşanan erime dikkat çekmişti. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Ahmet Büyükduman açıklanan konut satış rakamlarını değerlendirirken sıfır ve ikinci el konut satış rakamları arasında açılan uçurama dikkat çekti. 

Müteahhitler yükselen konut fiyatları nedeni ile satamayacakları endişesi ile sıfır konut üretiminden çekinirken, inşaat maliyet endeksinde yaşanan yükselişte müteahhitlerin önlerini görmesine engel olduğu için yeni konut üretimini sınırlandırmıştı. Pek çok büyük konut projesi ne yazık ki olumsuzluklar üzerine rafa kaldırılırken inşaat sektörü devletten destek talebini yeniledi. 

SIFIR KONUT SATIŞINA ÖZEL TAPU HARCI MUAFİYETİ 2022 AÇIKLANIR MI?

İnşaat sektörü yeni konut üretimini arttırmak için hükümetten bir kere daha destek talep ederken konut üretimini teşvik etmek için ucuz arsa temini yanı sıra bir kere daha sıfır konutlara özel tapu harcı muafiyeti gündeme geldi. Daha önce sektörün hükümetten olan talepleri için ulaştırmış olduğu dosyada yer alan sıfır konutlara özel düşük faizli konut kredisi talebi olumlu sonuçlanırken aynı dosyada yer alan tapu harcı muafiyeti ise beklemede kalmıştı. 

sıfır tapu harcı gelir mi

Müteahhitler sadece sıfır konutlara özel tapu harcı muafiyeti talep ederken muafiyet imkânı olmuyorsa da en azından tapu harcı indirimi istiyor. Tapu harcının yüzde 1 olarak belirlenmesi gündeme gelirken hükümetin bu konu hakkında bir adım atıp atmayacağı ise merak konusu oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@