Şok İddia! 2,5 Yıl Sonra İstanbul'da Mezar Yeri Kalmayacak

İstanbul'da her yıl ortalama 75 bin 252 kişi için defin işlemi gerçekleştirilirken şehirde kalan boş mezar yeri ise 177 bin 172 olarak açıklandı.

Şok İddia! 2,5 Yıl Sonra İstanbul'da Mezar Yeri Kalmayacak

İstanbul'da her yıl ortalama 75 bin 252 kişi için defin işlemi gerçekleştirilirken şehirde kalan boş mezar yeri ise 177 bin 172 olarak açıklandı.

2,5 Yıl Sonra Ölenler İçin Mezarlık Yeri Bulunamayacak!Acil olarak İstanbul'da yeni mezarlık alanı açılmadığı takdirde kalan son boş mezarlıklar yaklaşık 2,5 sene içerisinde dolacak. Şehir merkezine yakın olan mezarlıklarda nerede ise hiç boş mezar yeri kalmazken şehirden uzakta olan mezarlıklarda kalan yerler büyük bir hızla tükenmeye devam ediyor. İstanbul'un en merkezi mezarlıkları olan Zincirlikuyu mezarlığı, Aşiyan mezarlığı, Edirnekapı mezarlığı ve Karacaehmet mezarlığı için doluluk oranı yüzde 100 sınırına yaklaştı.İstanbul'da Kaç Mezarlık Bulunuyor?İstanbu'da mezarlık sayısı 67 tanesi gayri müslimler, 497 tanesi de müslümanlar için olmak üzere toplamda 564 adet mezarlık bulunuyor. İstanbul Avrupa Yakası mezarlıkları içerisinde 102 bin 904 adet boş mezarlık bulunurken İstanbul Anadolu Yakası sınırları içerisindeki mezarlıklarda ise 74 bin 268 adet boş mezarlık yeri bulunuyor. Açıklanan rakamlar şehir merkezine uzak olan mezarlıklarda yer alırken şehir merkezine yakın olan mezarlıklarda ise ne yazık ki boş yer bulmak son derece zor olarak kabul ediliyor.İstanbul Mezar Fiyatları Ne Kadar?İstanbul'da mezar fiyatları tercih edilen mezarlığa göre değişiyor. Yine ölen kişi için mezar yeri daha ucuza satılırken hayatta olan kişinin mezar yeri almak istemesi durumunda talep edilen ücrette yükseliyor. Örneğin Zincirlikuyu mezar fiyatları vefat eden kişi için 6 bin lira olarak uygulanırken hayatta olan kişinin boş mezar yeri almak istemesi durumunda talep edilen bu ücret 25 bin liraya kadar çıkıyor. Eyüp mezarlığı için ölen kişiden 1.100 lira mezar parası istenirken mezarlık almak istiyorum diyen kişinin hayatta olması durumunda talep etilen mezarlık fiyatı 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. Ucuz mezar fiyatları arayan kişiler için Ayazağa mezarlık fiyatları ve Kilyos mezarlık fiyatları 100 liradan başlıyor.Emlak365.com