Son Başvuru Tarihi 15 Haziran: Vakıfbank Halkbank Ziraat Bankası Hesabı Olanlar Dikkat! Bu Listedekilerin Parası Yanacak

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hesabı olanlara kritik uyarı geldi! TMSF'ye devredilecek hesaplar ile zaman aşımına uğrayacak banka hesapları açıklandı. Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesi!

Finans 28.02.2022 - 10:05 28.02.2022 - 10:06 Gülcan Özer

Banka hesabı olanlara kritik uyarı geldi. Kamu bankaları tarafından peş peşe yapılan açıklamalar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF üzerinden hazine kasasına aktarılacak olan hesapların listesi yayımlandı. Banka hesabı olmasına rağmen bu hesap üzerinden işlem yapmayan kişilere ait olan yani kısaca bankada unutulan paralar için süreç başladı. 

Pek çok kişi bankada küçük meblağlar halinde kalan paraları bir süre sonra unuturken bu paralar TMSF üzerinden hazine kasasına aktarılıyor. Zaman aşımı listesi yayımlayan bankalar üzerinden açıklanan listede ismi yer alan kişiler başvuru yapmadıkları takdirde hesaplarında bulunan paralar hazinenin oluyor ve TMSF'ye gelir kaydediliyor. 

BANKA HESAPLARI ZAMAN AŞIMINA UĞRAR MI, BANKALARDA UNUTULAN PARALAR NASIL ÖĞRENİLİR?

Evet, banka hesapları için de zaman aşımı kuralı uygulanmaktadır. Kişinin sahip olduğu banka hesabında yer alan mevduat hesabı, vadeli ya da vadesiz TL hesabı gibi hesaplarında yer alan tutarlar üzerinden belirli bir süre işlem yapmaması halinde zamanaşımı sınırı bulunmaktadır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.

ziraat zaman aşımı listesi

ZAMAN AŞIMI NEDİR ZİRAAT BANKASI HESABIN VAR MI, HAREKETSİZ HESAP NEDİR?

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada son 10 sene içerisinde hareket görmeyen hesaplar hareketsiz hesap olarak kabul edilmektedir. Bu hesaplar yapılan açıklama ile 15 Haziran 2022 tarihine kadar başvuru yapılmaması durumunda TMSF'ye devredilecek. Ziraat Bankası resmi internet sitesi üzerinden hesabınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

vakıfbank zaman aşıım listesi

VAKIFBANK TMSF ZAMAN AŞIMI SORGULAMA 2022!

Vakıfbank zamanaşımına uğrayan hesaplar listesi bankanın resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Hesaplar için 15 Haziran 2022 tarihine kadar başvuru yapılması durumunda bu hesaplarda yer alan paralar bir daha geri iade edilmemek üzere Yatırımcı Tazmin Merkezi'ne devredilecek. 

halkbank zaman aşımı listesi

HALKBANK ZAMANAŞIMI LİSTESİ 2022 YAYIMLANDI! HESAPLARDA UNUTULAN PARALAR NE OLACAK?

Halk Bankası zaman aşımı listesi yayımlanırken bu hesaplar için son başvuru tarihi 15 Haziran 2022 olarak ilan edildi. Bu tarihe kadar başvuru yapmayan kişilerin hesaplarında bulunan mevduat, emanet ve alacaklar TMSF hesaplarına devredilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@