SON DAKİKA: AK Parti'nin Çalışması Basına Sızdırıldı: Asgari Ücretliye İkramiye 2022 ve 0.49 Faizle Destek Kredisi!

Ara zam beklentisi olan asgari ücretliye ek formüller basına sızdırıldı. Asgari ücretlilere kamu bankaları üzerinden 6 ay ertelemeli temel ihtiyaç destek kredisi ve enflasyon ikramiyesi gelebilir...

Finans 03.04.2022 - 10:00 03.04.2022 - 10:02 Gülcan Özer

Son dakika gelişmesi ile AK Parti'nin asgari ücretliler için üzerinde çalıştığı dosya basına sızdırıldı! Temmuz ayında ara zam beklentisi içerisine giren asgari ücretliye bayram ikramiyesi ya da ikramiye tarzında 6 ayda bir sosyal destek ödemesi, 0.49 faizle temel ihtiyaç destek kredisi gibi çalışmalar dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar ile asgari ücretli çalışan kişiler için özel bir çalışma hazırlığı olduğunun sinyalleri verilmişti. İlk olarak AK Partili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar ile gündeme gelen asgari ücretliye Haziran ayında ara zam ve enflasyon düzenlemesi ihtimali zayıflarken hükümetin işverenlere yük getirmeden kendi kasasından yapacağı düzenlemeler üzerinde çalıştığı iddia edildi. 

AK PARTİ'NİN ASGARİ ÜCRET ÇALIŞMASI BASINA SIZDIRILDI: ASGARİ ÜCRETE ARA EK ZAM VAR MI 2022?

Asgari ücretli çalışan milyonlarca kişi ekonomide yaşanan dalgalanma, yükselen enflasyon rakamları ve gelen zamlarla büyük bir geçim sıkıntısı yaşamaya başlamıştı. Süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen "kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz" sözü bir kere daha gündeme taşınırken asgari ücrete ara zam ve ek zam beklentisi oluşmuştu. 

ek zam gelecek mi

Ancak asgari ücrete 2022 senesinde son derece yüksek bir zam yapılması, işverenlerin zaten yüksek maliyet nedeni ile sıkıntılı olması gibi nedenlerle bu ihtimal zayıflamış son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ardından Çalışma Bakanı Bilgin'in açıklamaları ile zam beklentisi sona erdirilmiş, yeni zam için Aralık ayı işaret edilmişti. Süreçte hükümete yakın isimler tarafından basına sızdırılan yeni açıklamalar heyecan yarattı. 

asgari ücretliye ikramiye var mı 2022

ASGARİ ÜCRET İKRAMİYESİ ONAYLANDI MI SON DAKİKA, ASGARİ ÜCRETİYE BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI 2022?

AK Parti'nin ekonomi kurmayları tarafından üzerinde çalışıldığı iddia edilen yeni dosyada asgari ücretli çalışanlara yılda 2 kere enflasyon farkı nedeni ile ikramiye ödemesi yapılmasının üzerinde çalışıldığı iddia edildi. İşverene yük oluşturmadan devlet tarafından bayram ikramiyesi tarzında bayramlardan önce ya da emekli ve memur maaşına yapıldığı gibi enflasyon farkı zammı yansıtılan dönemlerde enflasyon üzerinden hesaplanacak şekilde ikramiye ödemesi yapılabileceği belirtiliyor. 

temel-ihtiyaç-destek-kredisi-2

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA 0.49 FAİZLE 10 BİN TL 6 AY ERTELEMELİ BİREYSEL TEMEL İHTİYAÇ DESTEK KREDİSİ Mİ VERİLECEK?

Asgari ücretli milyonlarca çalışanın yaşadığı maddi zorlukları aşmak için hükümetin bir kere daha kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden 0.49 faizle temel ihtiyaç destek kredisi dağıtabileceği iddia edildi.

Söz konusu düzenleme hayata geçirilirse her ailede en fazla 1 asgari ücretli çalışan (aylık hane halkı gelir şartı da getirilebileceği belirtiliyor) kamu bankaları üzerinden 6 ay ertelemeli, 0.49 faizli destek kredisi çekecek. Söz konusu kredi hatırlanacağı üzere pandemi döneminde de dağıtılmış, yoğun ilgi görmüş, milyonlarca kişi krediden yararlanmıştı. Kredi paketinden yararlanan kişiler rahat bir nefes almış, ödemelerine 6 ay sonra başlamıştı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@