SON DAKİKA: Ara Ek Zam Formülü Zora Giren Asgari Ücretlilere Bayram İkramiyesi 2022 İçin Kanun Teklifi Verildi!

Asgari ücretlilere Haziran'da ya Temmuz'da ara ek zam zora girerken yeni atak bayram ikramiyesi için geldi. Asgari ücretliye bayram ikramiyesi için kanun teklifi verildi.

Finans 08.04.2022 - 08:52 08.04.2022 - 09:01 Gülcan Özer

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi meclise sunuldu. Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy tarafından meclise verilen kanun teklifi kapsamında alışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi talep edildi. 

Hatırlanacağı üzere ilk olarak AK Partili Cahit Özkan tarafından yapılan açıklamalar ile asgari ücrete ara zam formülü gündeme taşınmış, sonrasında peş peşe gelen açıklamalar ile yüksek enflasyon rakamları nedeni ile asgari ücrete ara zam yapılacağı beklentisi oluşmuştu. Asgari ücretlileri sevindiren haberler ne yazık ki sonrasında gelen yeni açıklamalar ile hayal kırıklığı yaşatmıştı. 

ASGARİ ÜCRETE HAZİRAN'DA YA DA TEMMUZ'DA ARA EK ZAM YAPILACAK MI, ASGARİ ÜCRETLİYE ENFLASYON FARKI ÖDENECEK Mİ?

Süreçte ilk olarak AK Partili Cahit Özkan tarafından "asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyiz, gerekirse ek zam veririz" sözleri ile gündeme gelen ara zam açıklaması büyük bir sevince neden olmuştu. Süreçte hatırlanacağı üzere peş peşe yapılan açıklamalar ile umutlar artmış, son noktayı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan "asgari ücrette zam tarihi Aralık ayıdır" diyerek koymuştu.

asgari ücrete yeni zam

Çalışma Bakanı ise olağanüstü bir hal olması halinde zam yapabileceklerini belirterek kapıları kapatmıştı. Süreçte yükselen enflasyon rakamları nedeni ile geçim sıkıntısı her geçen gün artan asgari ücretli çalışanlar için son umut bayram ikramiyesi olarak kalmıştı. 

bayram-ikramiyesi-kanun-teklifi-1

kanun-teklifi-metni-2

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayram içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında sigortalı sayılanlara bayram içinde bulunduğu ayda fiilen çalışmaları şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda "içinde bulunulan yıl için belirlenen asgari ücretin net tutarın %50'si oranında" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

asgari ücrete ara zam 1

ASGARİ ÜCRETLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ VAR MI 2022, ASGARİ ÜCRET İKRAMİYESİ ONAYLANDI MI SON DAKİKA, 3.500 TL İKRAMİYE VERİLECEK Mİ?

Kanun teklifi meclise sunulurken teklif ile bayram ikramiyesi 3.500 TL değil asgari ücretin yarısı olarak belirlendi. Kanun teklifinin onaylanması durumunda asgari ücretli çalışanlara 2022 yılı için Ramazan Bayramı ikramiyesi 2 bin 125 TL ve Kurban Bayramı ikramiyesi 2 bin 125 TL olarak ödenecek. 2023 senesinde ödenecek olan asgari ücretliye bayram ikramiyesi de bu sayede zamlanacak ve her sene asgari ücretin yarısı olarak her sene iki bayramda eşit olarak hesaplara yatırılacak.

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI ALINTILANAMAZ...

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@