SON DAKİKA! Asgari Ücrette Kritik Son Toplantı Günü Saati Belli Oldu! Rakam Açıklanacak

Asgari ücret için merakla beklenen kritik dördüncü toplantı günü saati belli oldu. TİSK Türk İş ve Çalışma Bakanlığı'nın son toplantı sonrası rakamı açıklaması bekleniyor.

Finans 16.12.2021 - 10:46 16.12.2021 - 11:10 Mustafa Karagöz

Milyonların beklediği kritik asgari ücret toplantı saati belli oldu. Gelen son dakika bilgisinde asgari ücret tespit komisyonu 16 Aralık Perşembe günü saat 11.00'de bir araya gelecek. Toplantı sonrasında ise rakamın açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

2022 ASGARİ ÜCRET AÇIKLANIYOR TARİH SAAT BELLİ OLDU

2022 yılında milyonlarca çalışanın alacağı maaşların belirlenmesi için kritik sürece girildi. Maaşların ne kadar olacağına dair daha önceden ilan edilen tüm açıklamalar, iddialar, konuşmalar bir kenara bırakılacak ve resmi rakamlar açıklanacak. 

İşçiler adına Türk İş Sendikası, işverenler adına TİSK ve hükümet adına Çalışma Bakanlığı son kez toplanmak üzere bir araya geldiler. Saat 11.00 itibariyle toplantıya başlayan asgari ücret tespit komisyonu rakamın ne kadar olacağını son kez görüşecekler. Zam tutarı ise toplantı sonrasında büyük ihtimalle açıklanacak. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FAKTÖRÜ

Toplantılarda Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir faktör olacak. Erdoğan görüşmelerin başlamasından bu zamana kadar olan süreçte çalışanların enflasyona karşı ezdirilmemesi talimatı vermişti. Bu talimat kapsamında ise beklentiler yükselmişti. 

Beklentilerin artmasının ardından ise işçi tarafı ile işveren tarafı teklif ve taleplerini ilan etmişlerdi. İşçiler 4.000 TL üzerinde dururken işverenler ise 3.500 bandında kaldılar. Çalışanların aylık eline geçecek net ücretin artması için ise bazı talepler iletildi. İşverenler özellikle sosyal güvenlik primi işçi payında indirim yapılmasını, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını talep ettiler. 

Bazı Detaylar Netleşti

Asgari ücret içn ise bazı detaylar netleşti. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemelerinde yüzde 5'lik indirime gidilmesi gibi konularda anlaşma sağlandığı öne sürüldü. Bunun dışında vergi diliminde de düzenlemeler olabileceği ifade edildi. Tüm bu gelişmeler sonunda ise net rakam kısa süre içinde açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@