Son Dakika! Bakan Bilgin'den EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında EYT ve 3600 ek gösterge çalışmalarına ilişkin son dakika açıklaması yaptı.

Son Dakika! Bakan Bilgin'den EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması!

Haber Global kanalında canlı yayına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamış olduğu asgari ücret zammına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin ara zamma ilişkin ' enflasyonist ortamda emekçileri koruyan bir düzenleme yapıldı ' diyerek EYT ve 3600 ek gösterge konusunda önemli açıklamalar yaptı.

" Sendikaları değil, Türkiye gerçekliğini dikkate alıyoruz "

Bakan Bilgin, asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldığını ve bunun öncesinde de yüzde 50 zam yapıldığını söyleyerek, toplamda enflasyonun üzerinde bir zam gerçekleştirildiğini ve bunun oldukça yüksek bir artış olduğunu ifade etti.

Asgari ücret zammının bugünden itibaren geçerli olduğunu söyleyerek, sendikaların kendi görüşlerini desteklemek için bazı açıklamalarda bulunduğu ancak bunun bilimsel olmadığının altını çizerek " Türkiye'de bugün açlık sınırının 3 bin 500 lira olduğunu, yoksulluk sınırının da 6 bin lira civarında olduğunu düşünüyoruz. Sendikaların verdiği rakamlar bilimsel değil, onları değil Türkiye gerçekliğini dikkate alıyoruz " dedi.

Bakan Bilgin ayrıca işçi başına 100 TL destek ödemesi sağladıklarını, bunun olağanüstü şartların meydana getirdiği bir düzenleme olduğunu ifade ederek Türkiye'nin emekçilerin hakkını koruyacağını söyledi.

eyt-1

Aralık ayında asgari ücrete yeniden zam yapılacak

Asgari ücrete yapılan Temmuz zammının ara zam olduğunu vurgulayan Bilgin, Aralık ayında şartların yeniden değerlendirileceğini belirtti. Tüm çalışanlara yüzde 40 zam kararı olduklarını söyleyerek, bu teminatın şu an için işçileri kapsamadığı ancak işçilere de bu zammın yansıtılacağını ifade etti.

Son dakika EYT ve 3600 ek gösterge açıklaması geldi!

Gündem maddelerinden birinin 3600 ek gösterge düzenlemesi olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, Meclis tatile girmeden önce 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmaların tamamlanacağını belirterek, bu çalışmanın tüm kamu çalışanları ve emekliler açısından devrim niteliğinde olduğunu, aktüel gelirleri yansıması sınırlı ancak emeklilik açısından önemli bir yansıması olacağını belirtti.

Asgari-ücret-zammı-sonrası-evde-bakım-maaşı-ne-kadar,-kaç-TL-oldu

Milyonlarca çalışanın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT konusuna da değinen Bakan Bilgin, EYT ile ilgili de çalışmalara başladıklarını. Listenin ilk sırasına sözleşmelileri aldıklarını ve onlardan sonra sıranın EYT'ye geleceğini belirtti.

' Bu sorunlar halledilecek ' diyen Bakan Bilgin, EYT'liler için olumlu bir açıklama yaparak ilerleyen süreçte EYT yasasının çıkabileceğinin sinyalini vermiş oldu.