Son Dakika: Banka Kredileri Patladı! Merkez Bankası İndirimi Ters Tepti, Kredi Faiz Oranları Tefeci Faizi İle Yarışıyor

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri ters tepti, kredi faizleri yükseldi! Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yükseldi. Kredilerde son durum ne, faizler düşecek mi?

Son Dakika: Banka Kredileri Patladı! Merkez Bankası İndirimi Ters Tepti, Kredi Faiz Oranları Tefeci Faizi İle Yarışıyor

Bankaların faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Kredi çekmek isteyen vatandaş yaşadığı mağduriyeti dile getirirken özellikle de konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin ödeyecekleri yüksek faiz dikkat çekiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri adeta ters teperken indirim beklenen faiz oranları düşmek bir yana resmen büyük bir patlama yaşadı.

Kamu bankaları tarafından uygulanan faiz oranları daha sınırlı kalırken özel bankalarda ise faiz oranlarında yaşanan yükseliş dikkat çekti. Vatandaş genel olarak yüksek faiz oranından şikayetçi olurken bir diğer şikayet konusu da yüksek faize rağmen kredi başvurusu yapmak zorunda kalan kişilerin onay alamaması yüzünden yaşandı. Yüksek kredi notu olan kişiler dahi sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlar ile kredi reddi aldıklarını açıklarken, Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç'ta sanayiciler olarak krediye ulaşmakta zorluk çektiklerini söyledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ BANKALARA NEDEN YANSIMADI, KREDİ FAİZLERİ NİYE YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası son olarak Aralık ayında toplantı yapmış, yapılan PPK toplantısı ile politika faiz indirimi yüzde 14 seviyesine çekilmişti. Böylelikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 senesini toplamda son 4 toplantı ile 500 baz puan faiz indirimi yaparak tamamlamıştı.

merkez bankası politika faiz oranı 11 ocak

Yapılan faiz indirimleri ne yazık ki bankaların faiz oranlarına yansımadı. Ekonomistler dolar kurunda ve enflasyon rakamında yaşanan yükselişin bankaların faiz oranlarını arttırdığını, enflasyon inmeden bankaların faiz oranlarının düşmeyeceğini dile getirdiler.

konut kredisi oranları 11 ocak

250 BİN LİRA KONUT KREDİSİ ÇEKEN VATANDAŞ BANKAYA 926 BİN 764 TL PARA ÖDEYECEK!

Yaşanan yükseliş vatandaşı isyan noktasına taşırken özellikle de konut kredisi çekmek zorlaştı. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2.99 seviyesine ulaşırken bu oranla çekilen 120 ay vadeli 250.000 TL kredi paketinin aylık ödemesi 7 bin 699 TL ve kredi geri ödemesi ise 926 bin 764 liraya fırladı. Yani 250 bin TL kredi çeken vatandaşın bankaya ödeyeceği toplam faiz yükü 676 bin 764 liraya ulaştı. Bu da 250 bin lira kredi çeken birinin bankaya 2 katından bile fazla gaiz ödemesi anlamına geliyor.

taşıt kredisi oranları 11 ocak

BU ZAMANDA KREDİ ÇEKEREK ARABA ALMAK MANTIKLI MI?

Kredi çekerek araba almak isteyen kişiler için de yükselen faiz oranları büyük bir külfet olmaya başladı. Yükselen araba fiyatları nedeni ile mağduriyet yaşayan vatandaş bir de üzerine eklenen faiz yükü ile zorlandı. 48 ay vadeli 100 bin lira kredi çeken bir vatandaşın aylık taksit ödemesi 4 bin 99 TL ve kredi geri ödemesi ise 197 bin 280 TL oldu. Ekonomistler faiz oranlarındaki yükseliş nedeni ile zorunlu olmadığı takdirde ya da büyük bir bölümünü peşin ödeyecek nakit birikimi olmayan kişilerin alım yapmalarını tavsiye etmiyorlar.

ihtiyaç kredi oranları 11 ocak

36 AY VADELİ 50.000 TL İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN AYLIK TAKSİT ÖDEMESİ VE TOPLAM FAİZ KAÇ TL ÖDENİYOR?

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerde yaşanan yükselişten mağdur oldular. En yüksek ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2,66 seviyesine ulaşırken bu oran üzerinden 36 ay vadeli 50 bin TL kredi hesaplama işleminde aylık taksit tutarı 2 bin 356 TL ve toplam kredi geri ödemesi ise 85 bin 86 TL olarak gerçekleşiyor. 50 bin lira kredi çekenlerin bankaya ödeyeceği toplam faiz 35 bin TL olarak gerçekleşiyor.

kredi faizleri neden yükseliyor 11 ocak

BANKA KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Ekonomistlerin konu hakkındaki ortak görüşü tek başına Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin yeterli olmayacağı, kredi faiz oranlarının düşmesi için enflasyon rakamlarının düşmesi ve kurun sabit tutulması gerektiği yönünde oldu. Yine bankaların son dönemde bilançolarını güçlendirmek ve TL ihtiyaçlarını karşılamak için mevduat faiz oranlarını yükseltemisinin de kredi faiz oranlarında artışa neden olduğu belirtiliyor.

32 günlük mevduat faizi oranları yükselirken, en yüksek faiz veren banka da bu oran yüzde 22,50 seviyesine ulaşmıştı. Daha yüksek oranla para toplayan bankalarda borç verme faiz oranı olarak anılan kredi faiz oranları da bu nedenle otomatik olarak yükselmiş oldu.

YASAL UYARI: EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...

SONRAKİ HABER