Son Dakika: Doların Düşeceği Tarihi TCMB Açıkladı! Kimsenin Öngöremediği Merkez Bankası 2022 Dolar Kuru Tahmini

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma her geçen gün biraz daha sertleşerek devam ederken Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru tahmini raporu yayımlandı. 2022'de dolar ne olur, 2022 yılında dolar kaç TL?

Finans 01.12.2021 - 15:13 01.12.2021 - 15:13 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz açıklamaları sonrasında dolar kurunda yaşanan sert yükseliş devam ederken bugün Merkez Bankası tarafından yapılan kur müdahalesi ile kurda dalgalanma yaşanmıştı. Merkez Bankası piyasaya doğrudan satım yöntemi ile müdahale ederken kurda geri çekilme yaşanmıştı. 

Dolar kurunun 14 TL seviyesine kadar dayanmasının ardından gözler bir kere daha 2022 senesi beklentilerine çevrilmişti. Konu hakkında piyasaların takip ettiği en önemli verilerden biri de Merkez Bankası 2021 yılı Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi olarak öne çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan son anket verisinde 12 ay sonrası dolar kuru tahmini rakamı dikkat çekti. 

MERKEZ BANKASI 2022 DOLAR TAHMİNİ AÇIKLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapor kapsamında 2022 yıl sonu dolar tahmini rakamı da belirlenmiş oldu. Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından dolar kuru 14 TL seviyesine dayanırken vatandaşlar bu rakamın kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu sorusuna yanıt aramaya başlamışlardı. 

Merkez Bankası 2021 yılı Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi verisinde 2022 dolar kuru tahmini rakamı da bu nedenle bir kere daha mercek altına alındı. Kasım ayında 8 reel sektör temsilcisi, 35 finansal sektör temsilcisi ve 5 profesyonelden oluşan toplam 48 katılımcı ile gerçekleştirilen 2021 yılı Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre dolar kuru için 2022 beklentisi de ilan edildi. 

dolar kuru tahmini merkez bankası

Açıklanan ankete göre Merkez Bankası 2022 yılı dolar kuru tahmini beklentisi 10,93 TL olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası dolar kuru tahmini beklentisi rakamı olarak ilan edilen rakam "2022 Kasım ayında 1 dolar kaç TL olur?" sorusuna yanıt vermiş oldu. Dolar kurunda yaşanan yükseliş ile beraber gözler 2022 senesine çevrilmişti. Dolar kurunun 14 TL seviyesini aşması ile beraber kurun bu seviyede kalıcı mı olacağı, yoksa kademeli olarak düşeceği mi sorusuna yanıt aranmıştı. 

İSLAM MEMİŞ DOLAR KURU

İSLAM MEMİŞ DOLAR YORUMU SON DAKİKA: DOLAR NE ZAMAN DÜŞECEK?

Dolar kurunda yaşanan yükselişi değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar nedeni ile döviz kurunda yükseliş yaşandığını belirterek yoğun kar satışları yaşansa dahi dolar kurunun en fazla 11,40 TL seviyesine kadar çekilmesini beklediğini dile getirdi.

NOT: Burada yer alan bilgiler ilgili kurum ve kişilerin açıklamalarından derlenmiş olup, Emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@