SON DAKİKA! Erdoğan Beklenen Zam Oranını Açıkladı, Yeni Zamlı Asgari Ücret Maaşı Kaç TL Oldu?

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın beklemiş olduğu açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Asgari ücrete ara 2. ek zam ile Temmuz ayında ödenecek olan yeni asgari ücret kaç lira oldu?

SON DAKİKA! Erdoğan Beklenen Zam Oranını Açıkladı, Yeni Zamlı Asgari Ücret Maaşı Kaç TL Oldu?

Asgari ücretli çalışanların beklemiş olduğu gün ve saat geldi. Memur ve emekli maaşlarına verilecek olan Temmuz ayı enflasyon farkı zammı bu sene ilk kez asgari ücrete de uygulanacak. Normalde asgari ücret maaşına senede 1 kere sadece yıl başında zam yapılırken bu sene yükselen enflasyon nedeni ile ara zam beklentisi oluşmuştu.

İlk olarak AK Partili Cahit Özkan tarafından gündeme getirilen asgari ücrete ara zam açıklaması büyük heyecan yaratmış, sonrasında peş peşe gelen açıklamalar ile konu sürekli gündemde kalmıştı. Bazı açıklamalar umut verirken bazı açıklamalar ise hayal kırıklığı yaratmıştı. Nihai açıklama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabine toplantısının ardından Pazartesi günü yapılmıştı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI KARARI RESMİ GAZETE İLE BUGÜN YAYIMLANDI!

27 Haziran 2022 Pazartesi günü yapılan kabine toplantısının ardından ulusa sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete zam müjdesi verilmişti. Asgari ücrete zam yapılacağının resmen açıklanması ile beraber Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı yapılmıştı. Bugün itibari ile komisyon 3. kez toplandı.

asgari ücret kararı resmi gazete

Aynı zamanda Resmi Gazete ile yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararı ile beraber asgari ücrete ara zam yapılmasının önündeki yasal engel kaldırılmış oldu ve zam 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile uygulanmaya alınmıştı. Asgari ücret tespit komisyonunun görüşmelerini tamamlaması ile gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı açıklamaya çevrilmişti.

asgari ücret kaç tl oldu

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI İÇİN TARAFLARIN İSTEDİĞİ RAKAMLAR NE KADARDI?

Asgari ücrete yapılacak olan zammın kesinleşmesinin ardından işçilerin ve işverenlerin arasındaki zam pazarlığı masası bir kere daha kurulurken işçi sendikaları asgari ücrete zam oranı olarak kırmızı çizgilerini yüzde 40 olan 6 aylık enflasyon toplamı olarak duyurmuştu. İşveren sendikaları ise rakam açıklamazken HAK-İŞ sendikası ise açlık sınırı olarak ilan edilen 6 bin 231 liralık rakamın zam olarak verilmesini istemişti.

erdoğan konuşması

SON DAKİKA: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN RESMEN AÇIKLADI! ASGARİ ÜCRET TEMMUZ'DA KAÇ TL OLDU, NE KADAR ZAM GELDİ?

Dolmabahçe çalışma ofisinde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların beklediği rakamı resmen açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının öncesinde komisyon görüşmelerine katılan taraflar açıklama yaptı. Erdoğan yaptığı konuşmasında "Aziz milletim, asgari ücret tespit komisyonunun kıymetli üyeleri, değerli basın mensupları sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Türkiye maruz kaldığı ekonomik saldırılara karşı yeni bir program uygulamaktadır. Bu program uygulanırken koronavirüs ve Rusya Ukrayna savaşına maruz kaldık. Bunun sonucunda enflasyonda yükselişler yaşandı. Enflasyon sadece bizim değil tüm dünyada yaşanan bir sorundur. 4 yıldır uygulamadığımız ekonomik programımızda önceliğimiz insanlarımızın işini aşını korumak olmuştur. Ekonomi programımızı kararlılıkla uygulayarak ülkemizi bu küresel fırtınadan en az kayıp ve en yüksek getiri ile çıkarmak amacındayız.

Sosyal destek programlarımızın kapsamını genişlettik, miktarını arttırdık. Hiç kimseyi yalnız, kimsesiz, çaresiz bırakmadık. Asgari ücret tespit komisyonu ile 2022 yılında yüzde 50,2 oranında zam yaptık. Enflasyonda yaşanan yükseliş ile maaş zammının yetersiz kalması ile yeni çalışma başlatılmasını istedik. Kamu çalışanlarına zaten yüzde 40 üzerinde zam yapacağız. Asgari ücrete de zam yapılması gerektiği için hemen bakanlığımız komisyon toplantısını yaptı.

Yeni bir asgari ücret rakamı belirledi. Yeni asgari ücrete Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere yüzde 25 zam yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL oldu. Devletimiz işçi başına işverene 100 TL destek verecektir. Tüm çalışanlara hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Erdoğan sonrasında Çalışma Bakanı tarafından yapılan düzeltme ile zam oranı yüzde 30 olarak düzeltilirken kesin zam oranı yüzde 29 ile 5 bin 500 TL olarak netleşmiş oldu.