Son Dakika! İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran'dan Faiz İndirimi Açıklaması

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Merkez Bankası'nın Kasım 2021 PPK toplantısında faiz indirimi beklemediğini söyledi. Aran konuşmasında piyasada oluşan son durumu değerlendirdi.

Finans 16.11.2021 - 12:18 16.11.2021 - 12:18 Mustafa KARAGÖZ

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Bloomberg HT'nin ekonomi sorularına yanıt verdi. Merkez Bankası'nın alacağı karara dair görüşlerini açıklayan Aran değerlendirmelerinde ayrıca enflasyon ve döviz kuruna dair görüşlerini açıkladı. 

"FAİZ İNDİRİMİ BEKLEMİYORUM"

Değerlendirmelerine Garanti BBVA'nın satışına dair görüşlerini açıklayan Aran, Türkiye'de bankaların değerlenmesinin akıldışı bir noktada olduğunu söyleri. Bu kapsamda Garanti BBVA'nın adımını çok iyi anladığını ifade eden Aran alınan kararı isabetli bir karar olarak nitelendirdi. Kararın ülke reklamı, yatırımcı çekme ve borsa için önemli olduğunu söyledi. 

Konuşmasının devamında Merkez Bankası'nın faiz kararına dair beklentilerini açıklayan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran faiz indirimi beklemediğinin bunun döviz kurunu başıboş bırakmak anlamına geldiğini söyledi. 

Hakan Aran, TCMB'nin kararına ilişkin “Kredi maliyetlerinden önce enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası zaten öngördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ilave düşüşün Türkiye için yarardan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum." diye konuştu. 

Faiz konusuna dair konuşmasının sonunda ise Hakan Aran, faiz oranlarının artık enflasyonu takip etmesi gerektiğini söyledi. 

"GARANTİ TARZI HABERLERİN DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

Bankacılık sektörünün geleceğine ilişkin de konuşan İş Bankası Genel Müdürü, sektörün Türkiye'de çok kuvvetli olduğunu söyledi. Bu kapsamda karlı performansın 2022'de devam edeceğini düşündüğünü söyleyen Aran "Türkiye’de bankacılık sektörü çok sağlam, risk maliyetiyle, aktif kalitesiyle sağlam. Güzel bir yıl geçirilebilir. Garanti Bankası tarzı haberlerin de devam edebileceğini düşünüyorum” açıklamasında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@