Son Dakika: Merkez Bankası Başkanı 2 Yeni Swap Anlaşması İçin Tarih Verdi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yeni kur ve swap anlaşması açıklaması yaptı. Merkez Bankası yeni swap anlaşması yaparsa dolar ne olur?

Finans 24.12.2021 - 22:20 24.12.2021 - 22:36 Gülcan Özer

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kur ve swap görüşmeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında ekonomist ve akademisyenlerle düzenlenen toplantıya katılan TCMB Başkanı Kavcıoğlu, toplantıs sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. 

TCMB Başkanı Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası tarafında rezervin daha da güçlendirileceğini ve yeni swap anlaşması için iki ülke ile görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Merkez Bankası yeni swap anlaşması yapacak mı?

MERKEZ BANKASI YENİ REZERV ANLAŞMASI İMZALAYACAK MI?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ekonomi yönetimi ve akademisyenlerle yapılan görüşmelerden sonra basın mensuplarna önemli açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu dolar kurunun daha da aşağıya gelmesi durumunda Merkez'in döviz alımında bulunabileceğini söyledi 

Yapılacak olan döviz alımları ile Merkez Bankası rezervinin daha da güçlendirileceğini, güçlü rezervin de yeni mevduat sisteminin sigortası olacağını açıkladı. TCMB olarak iki ülke ile 2 haftalık bir zaman dilimi içerisinde yeni swap anlaşması imzalanabileceğini belirten Kavcıoğlu TCMB'nin döviz alımlarına başlayabileceğini dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI SWAP ANLAŞMASI İMZALARSA NE OLUR?

Merkez Bankası'nın swap anlaşması imzalaması durumunda imzalanacak olan anlaşmanın miktarı ve para birimine bağlı olarak döviz kurunda düşüş yaşanabilir. Daha önce imzalanan anlaşmalarda dolar kurunda sert düşüşler yaşanmıştı. Özellikle de dolar cinsinden imzalanan anlaşmalarda piyasada bu para biriminden bolluk yaşanması nedeni ile fiyatarda geri çekilme yaşandığı bilinirken yeni yapılacak anlaşma beklenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@