Son Dakika, Merkez Bankası'ndan Döviz Açıklaması! Piyasa Çalkalandı, Kur Yine Hareketlendi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gece saatlerinde son dakika döviz açıklaması yapıldı. Merkez Bankası tarafından döviz açıklaması yapılır yapılmaz dolar kuru 12 TL'nin altına düştü.

Finans 21.12.2021 - 23:45 21.12.2021 - 23:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye Cumhruiyet Merkez Bankası tarafından son dakika döviz açıklaması piyasaları yine sarstı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada döviz tevdiat ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talep etmesiyle Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine Merkez Bankası tarafından destek sağlanacak. 

MERKEZ BANKASI'NDAN GÜNÜN İKİNCİ DÖVİZ AÇIKLAMASI GECE SAATLERİNDE GELDİ

Merkez Bankası yeni gelişmeye dair detayları da duyururken bankacılık sistemindeki toplam mevduat ile katılım fonundaki Türk lirasının payınıun arttırılmasının amaçlandığı belirtildi. Buna göre 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içi yerleşik kişiler bu hesapları vadeli Türk lirası hesaplarına çevirmeleri durumunda destekten yararlanabilecekler. 

3,6,12 AY VADELİ HESAPLARA DÖNÜŞÜM YAPILABİLECEK

Merkez Bankası'nın verdiği bilgilere göre dövizden dönüştürülerek açılan Türk lirası vadeli hesaplarda vade süreleri 3 ay, 6 ay ve 12 ay olabilecek. Açılacak olan bu vadeli hesaplarda vade süresi sonunda işleyen faiz veya kar payı ile kur değişimlerinin oranı kıyaslanacak.Yüksek olan oran üzerinden mevduat veya katılım fonu sahiplerine ödeme yapılacak. 

KUR FARKI ÖDEMELERİNİ MERKEZ BANKASI YAPACAK

Döviz cinsinden Türk lirasına çevrilen bu hesaplarda vade süresinin sonunda kur farkına bakılmaksızın faiz veya kar payı ödemeleri müşteriye banka tarafından yapılacak. Vade sonunda yapılacak olan kur hesaplamasında eğer mevduat faizi kur farkı almaya hak kazanırsa bu ödeme Merkez Bankası tarafından yapılacak. Eğer mevduat hesabı sahipleri anlaşılan vade süresinden önce hesaptan para çekme yoluna başvururlarsa Merkez Bankası tarafından verilecek olan desteklerden yararlanamayacaklar. 

DOLAR KURU 12 TL'NİN ALTINA DÜŞTÜ!

dolar kuru-2

Merkez Bankası tarafından yapılan döviz açıklamasının hemen ardından dolar kuru yeniden fiyatlandı. 12 TL'nin altına sarkan kur 11,94 TL'ye kadar düştü. Ancak daha sonra dolar kurunda toparlanma hareketi gözlemlenirken kur şu anda 12 TL'nin üzerinde seyrediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@