Son Dakika Merkez Bankası'ndan Dövize Bir Müdahale Daha! Kur Sert Tepki Verdi Düştü

Merkez Bankası kısa süre önce döviz kuruna yönelik bir müdahalede bulunmuştu. TCMB 3 Aralık'ta aynı hafta içinde döviz kuruna ikinci müdahalede bulundu.

Son Dakika Merkez Bankası'ndan Dövize Bir Müdahale Daha! Kur Sert Tepki Verdi Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz kurunda oluşan sağlık değerleme nedeniyle piyasalara müdahale edildiğine dair açıklamada bulundu. TCMB'den gelen ilk açıklama ve son dakika bilgileri

MERKEZ BANKASI'NDAN DOLARA BİR MÜDAHALE DAHA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) döviz piyasasına satım yönündve müdahale ediyor. TCMB'den yapılan ilk kamuoyu açıklamasında "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." bilgisi verildi.

İLK ANALİZ GELDİ

Bloomberg HT'de döviz kuruna ilişkin Merkez Bankası müdahalesine ilk değerlendirme geldi. İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner Bloomberg HT’ye kurun aşağı gelmesi yönünde bir müdahale geldiğini ve bu müdahalenin etkilerine dair açıklamada bulundu.

Tufan Deriner açıklamasında “Bugün açıklanan enflasyon rakamıyla negatif reel getiri de artmaya devam ediyor. Faiz indirim beklentisi de oldukça TL’den dolara kayışın bitmesini beklemek doğru olmaz. Bu müdahalelerin etkisi ne kadar olacak izleyip göreceğiz.” diye konuştu.

DOLAR KURUNUN TEPKİSİ NE OLDU?

Merkez Bankası'nın dolar satım kararının ardından dolar kurunda oluşan grafik şöyle oluştu.

dolar tcmb müdahelesi

Merkez Bankası müdahalesi öncesi 13.90 TL bandında bulunan dolar kuru müdahalenin hemen ardından değer kaybı yaşadı. Dolar kuru ilk tepkisini 13.40 TL seviyesine gerileyerek verdi. Ardından yeni bir yükseliş yaşayan dolar kuru 13.60 TL bandına çıktı. Daha sonra yeniden değer kaybu yaşayan dolar kuru şu sıralar 13.55 TL seviyesinde yer alıyor.

SONRAKİ HABER