Son Dakika: Piyasaları Sallamıştı, Merkez Bankası Neden Faiz İndirdiğini Açıkladı!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu PPK toplantısı tutağını yayımladı. Piyasaları sallayan TCMB Kasım 2021 toplantısı ile yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi nedenleri ve Aralık ayı beklentisi!

Finans 25.11.2021 - 14:11 25.11.2021 - 14:12 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu PPK Kasım 2021 toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yaptığını açıklamıştı. Yükselen enflasyon rakamları ve dolar kuruna rağmen alınan faiz indirimi kararı piyasaları sallamış, son derece sert fiyatlamalar yaşanmıştı. 

Ekim ayı toplantısında yapılan 200 baz puanlık faiz indirimi kararının ardından 10 TL bandını büyük bir hızla aşan dolar kuru, 100 baz puanlık faiz indirimi hamlesinin ardından yine yükselişini sürdürmüş ve 11 TL sınırı büyük bir hızla aşılmıştı. Merkez Bankası bugün büyük bir heyecanla beklenen TCMB Kasım ayı PPK toplantı özeti raporunu yayımladı. 

MERKEZ BANKASI KASIM AYI PPK TOPLANTI ÖZETİ RAPORU YAYIMLANDI! 

Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti raporunda enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişe dikkat çekildi. 18 Kasım tarihinde gerçekleştirilen toplantıda PPK üyeleri ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından alınan kararların nedenine vurgu yapılan tutanakta Ekim ayı TÜFE rakamında yüzde 2,39 oranında artış yaşandığı, enflasyonda yaşanan bu yükselişin enerji ve tütün gruplarından kaynaklandığı bilgisine yer verildi. 

tcmb toplantı tutanağı

MERKEZ BANKASI NEDEN FAİZ İNDİRDİ, ARALIK AYI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ TAHMİNİ NE YÖNDE?

Yayımlanan tutanakta "Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir.

Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir" ifadelerine yer verilerek yeni bir faiz indirimi kapısını aralamış oldu. 

ARALIK TOPLANTI TARİHİ

BİR SONRAKİ MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Merkez Bankası tarafından açıklanan PPK toplantı tarihi takvimleri doğrultusunda yılın son toplantısı 16 Aralık 2021 tarihinde yapılacak. Yapılacak olan toplantıda yüzde 15 seviyesine çekilen politika faiz oranı için yılın son nihai kararı verilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@