Son Dakika: TCMB Faiz Kararı Açıklandı! Merkez Bankası Aralık 2021 PPK Toplantısı Politika Kararı Ne Oldu?

Kritik Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı sona erdi. TCMB Aralık 2021 faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz indirdi mi, arttırdı mı, ne karar verdi, faizler ne oldu, düştü mü?

Finans 16.12.2021 - 14:00 16.12.2021 - 14:00 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tüm piyasaların nefesini tutarak beklemiş olduğu Aralık ayı faiz kararını açıkladı. TCMB Aralık 2021 PPK toplantısı az önce sona erdi. Toplantının sona ermesinin ardından PPK kurul üyeleri tarafından imzalanan faiz kararı toplantı sonrasında Merkez Bankası'nın resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi. 

Dün gerçekleştirilen ABD Merkez Bankası FED faiz kararı ile beraber bugün ilan edilecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı daha da kritik bir hale gelmişti. Piyasalarda yaşanan faiz indirimi gerginliği ile dolar kuru sabah saatlerinde 15 TL sınırını aşarken Euro kuru 17 TL ve İngiliz Strerlini para birimi de 20 TL seviyesini görerek tüm zamanların tarihi rekorunu kırmıştı. 

MERKEZ BANKASI SON 3 TOPLANTIDA 400 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ YAPMIŞTI! 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu Eylül ayı toplantısı ile ilk faiz indirimini 100 baz puan olarak yapmış, piyasalar büyük bir dalgalanma yaşamış, o tarihte dolar kuru 8 TL bandını aşmıştı. Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi yapılırken karardan sonra dolar kurunda 10 TL bandı yıkılmıştı. 

merkez bankası faiz kararı öncesi piyasalarda son durum

Merkez Bankası Kasım ayı toplantısı ile 100 baz puan faiz indirimi yaparken 12 TL bandını aşan dolar kuru bu tarihten sonra Türk Lirası karşısında sürekli yükselerek bugün itibari ile 15 TL bandını da aşmış oldu. merkez bankası dolar kuru öncesi son durum

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ÖNCESİ DOLAR, EURO KURUNDA VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Kritik Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kuru 15,13 TL seviyesinde tutunmayı başarırken Euro kuru ise 12,1281 TL seviyesine bulunuyor. Gram altının satış fiyatı 868,63 TL seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kırarken çeyrek altının fiyatı ise 1.416 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırdı. 

merkez bankası başkanı şahap kavcıoğlu faiz karnesi

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU POLİTİKA FAİZİNİ DÜŞÜRDÜ! 

Naci Ağbal'ın Cumuhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınmasının ardından göreve atanan Şahap Kavcıoğlu yüzde 19 olan politika faiz oranını son 3 toplantıda yapılan 400 baz puan faiz indirimi ile yüzde 15 seviyesine çekmişti. 

faiz enflasyon farkı açılıyor

ENFLASYON İLE FAİZ ARASINDAKİ MAKAS SIKIŞIYOR! 

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamı ile faiz arasındaki makas sıkışmaya devam ederken aradaki fark 6,3 seviyesine çıktı. Bu da bankada TL hesabı olan kişiler için negatif faiz uygulanması anlamına geliyor. 

 SON DAKİKA MERKEZ BANKASI ARALIK AYI FAİZ KARARI AÇIKLANDI: TCMB FAİZ İNDİRDİ Mİ, ARTTIRDI MI, PAS MI GEÇTİ?

Piyasaların büyük bir heyecanla beklemiş olduğu kritik Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile yayımlanan Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantı özeti ile beraber politika faiz oranı için alınan kritik karar duyuruldu. 

Merkez Bankası yüzde 15 olan politika faiz oranı için vermiş olduğu son karar ile yükselen dolar kuru ve enflasyon rakamlarına rağmen yeni bir faiz indirimi kararı almayı tercih etti. Politika faiz oranı için 100 baz puan indirimi yapılarak faiz oranı yüzde 14 seviyesine çekildi. Böylelikle Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 14 olarak yılı kapatmış oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@