Sosyal Güvenlik Uzmanı Kötü Haberi Verdi: İlk İşe Giriş Tarihi Tutsada EYT Çıksa Bile Emekli Olamayabilirsiniz!

Emeklilikte yaşa takılanlar son dakika EYT açıklaması ile büyük sevinç yaşamış, EYT yasası için beklenti artmıştı. SGK uzmanı EYT çıksada emekli olamayacaklar ve hemen emekli olacakları açıkladı.

Finans 30.12.2021 - 11:01 30.12.2021 - 11:01 Gülcan Özer

AK Parti tarafından yapılan açıklamalar ile emeklilk için yaş bekleyenler kişiler arasında büyük bir sevinç yaşanmıştı. EYT hakkında AK Parti tarafından bir çalışma başlatıldığı, maliyet hesabı ve diğer konularda Çalışma Bakanlığı bünyesinde bir çalışma grubu oluşturulduğu iddiaları gündemi ısıtmıştı. 

Hatırlanacağı üzere 1999 senesinde yapılan yasal düzenleme ile emeklilik şartları değiştirilmiş, emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve sigortalılık hizmet süresi şartlarına bir de yaş şartı eklenmişti. Gelen yaş şartı nedeni ile emekli olmak için aranılan diğer 2 şartı taşımasına rağmen pek çok kişi yaş şartına takıldığı için emeklilik hakkını kaybetmiş ve beklemek zorunda kalmıştı. 

EYT ÇIKARSA KİMLERİ KAPSIYOR, KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK?

Konu hakkında bugünkü köşesi üzerinden açıklama yapan Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan kimlerin EYT kapsamına girdiğini duyurdu. Bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Noyan Doğan ilk işe giriş tarihi yani sigorta başlangıç tarihi 1999 yılı ve öncesi olanların emeklilikte yaşa takılanlar EYT kapsamına girdiğini söyledi. 1975 doğumlu, 1992 ilk işe giriş tarihi ve 4200 prim günü olan okurunun emeklilik yaşı hesaplama işlemini yapan Doğan, 20 sene çalışıp 5600 prim günü ve 49 yaş emeklilik açıklaması yaptı. 

Hem çalışma yılı hem de prim gün sayısı eksik olanların EYT çıksa dahi emekli olamayacağını belirten Doğan, EYT yasası ile emekli olacak olan kişileri prim gün sayısı ve çalışma yılı dolan ancak emeklilik yaş hesaplaması nedeni ile yaşı tutmadığı için emekli olamayan, ilk işe giriş tarihi 1999 ve öncesi olan kişiler olarak açıkladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@