Şuan İşsiz Olanlara 30 Gün İçinde Başvuru Şartıyla 1420 Maaş! 10 Aya Kadar Ödenecek

İŞKUR işsizlik maaşı ödeneği başvuru süreci devam ediyor. Talep edilen şartları sağlayanlara en az 1420 TL aylık ödeme yapılıyor. Bu rakam maaşa göre artıyor.

Finans 02.10.2021 - 17:22 02.10.2021 - 17:22 Mustafa KARAGÖZ

2021 yılı işsizlik maaşı ödeneği en az 1420 TL olacak şekilde ödeniyor. Herhangi bir işyerinde çalışan personeller kendilerinin elinde olmayan nedenlerden dolayı işsiz kaldıklarında devlet tarafından maaş bağlanır. Maaş süreci en az 6 ay, ödemeler ise 1420 TL ile 2840 TL arasında olur. 

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDENEĞİNDE 3 KRİTİK BAŞVURU ŞARTI

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar için 3 farklı şartı sağlanması gerekiyor. Maaş ödemeleri için vatandaşların sağlamaları gereken temel iki koşul ise prim şartı ile gün şartı. Ayrıca işten çıkarılmadan hemen önceki süreçte çalışıyor ve SGK primlerinin ödeniyor olması. 

Türkiye İş Kurumu'nun resmi sitesinden ilan edilen bilgilerde işsizlik maaşı ödeneği için gerekli şartlar şu maddeler ile bildirildi. 

* İşsizlik maaşı başvurusunda bulunacak olan kişilerin kendi istekleri dışında işlerinden olması gerekiyor. İşten çıkarılanlara işsizlik maaşı doğrudan bağlanıyor. Bunun dışında işyerinin iflası gibi çalışanın elinde olmayan nedenlerde işsizlik maaşı ödeneği alınmasını sağlıyor. 

* Bir diğer başvuru şartı ise prim ödemeleri ve sigortalılık gün şartından oluşuyor. İŞKUR resmi sitesinden yapmış olduğu açıklamasında "Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak," maddelerini açıkladı. 

Başvuru Sürecini Kaçırmayın

İşsizlik maaşı ödeneği için başvuru sürecinin kaçırılmaması gerekiyor. Şartları sağlayan başvurularını işten çıkarılmalarından sonraki 30 gün içinde yapacaklar. Başvuruların bu tarihler içinde yapılmaması durumunda ise maaş bağlanmaz. 

EN AZ 6 AY EN FAZLA 10 AY MAAŞ ÖDENİR

2021 işsizlik maaşı ekim

İşsizlik maaşı tablosunda yer alan hesaplamalara dair bir açıklamada bulunan İŞKUR "Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır. 2021 yılında brüt asgari ücret 3.577,50 TL'dir." bilgilerini de paylaştı.

İşsizlik maaşı ödeme tablosuna göre; ödemeler asgari ücretli çalışanlara 1420 TL olarak yapılır. İşten ayrılma sürecinden önceki prim ödeme süresine göre maaş ödeme süresi 10 aya kadar çıkabilir. En kısa süreli ödeme ise 6 ay olarak uygulanır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@