Swap Sonrası, Faiz Kararı Öncesi Piyasalarda Dolar Kuru ve Altın Fiyatları!

Dolar kuru ve altın fiyatları Merkez Bankası tarafından açıklanan swap anlaşması sonrasında dalgalanırken gözler Merkez Bankası faiz kararına çevrildi.

Swap Sonrası, Faiz Kararı Öncesi Piyasalarda Dolar Kuru ve Altın Fiyatları!

Türkiye Cumhuriye Merkez Bankası tarafından açıklanan Güney Kore ile swap anlaşması sonrasında gözler dolar kuru ve altın fiyatlarına çevrildi. Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesi indirim beklentisi ile yükselişe geçen dolar kuru swap anlaşması açıklaması ile sakinleşti.

DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL, MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE DOLAR NE OLUR?

Swap anlaşması sonrasında dolar kuru güne daha sakin bir başlangıç yaparken faiz indirimi beklentisi ile yaşanan yukarı yönlü hareketlilik te kırılmış oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Güney Kore Merkez Bankası arasında imzalanan swap anlaşması haberi piyasalarda oluşan yukarı yönlü trendi kesti.

Dolar kuru ve Euro kuru bugün piyasada hakim olan Merkez Bankası faiz indirimi tedirginliğine rağmen yönünü aşağıya çevirdi. Dolar kuru alış 8,5783 TL ve satış 8,5807 TL seviyesine kadar geri çekildi. Euro kuru da düştü ancak yine de sınırda da olsa 10 lira seviyesinin üstünde tutunmayı başardı. Euro kuru alış 10,0605 TL ve satış 10,0903 TL üzerinden piyasada fiyatlanmaya devam ediyor. 12-ağustos-altın-ve-dolar-kuruALTIN FİYATLARI GÜNE NASIL BAŞLADI, MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Uluslararası piyasalarda altın fiyatları yükselişe geçmesine rağmen iç piyasada gram altın ve çeyrek altının fiyatı düştü. Ons altının fiyatı hafif yükselişle 1.754 seviyesine ulaşırken iç piyasada dolar kurunda yaşanan sert düşüş ile beraber gram altın alış fiyatı 484,21 TL ve satış fiyatı 484,29 TL seviyesine çekildi.

Çeyrek altının alış fiyatı 792 TL ve satış fiyatı ise 801 TL olarak işlem görüyor. Gözler bugün açıklanacak olan Merkez Bankası faiz indirimi kararına çevrilirken olası bir faiz indirimi açıklaması ya da paylaşılan karar metninde bir sonraki toplantıda yapılacak olan faiz indirimi sinyali verilmesi durumunda fiyatların yukarı yönlü hareket edebileceği belirtiliyor. Piyasa bugün saat 14:00'ü gösterdiğinde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan faiz kararını bekleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan faiz indirimi açıklaması sonrasında gözler yüksek enflasyona rağmen Merkez Bankası'nın böyle bir adım atmayacağı açıklamasında olacak.

SONRAKİ HABER