Tasfiye Kararnamesi Mağduru Müteahhitler 3 Aylık Ek Süre ve Yanan Teminatların İadesini İstiyor!

Müteahhitlere fesih hakkı tanıyan tasfiye kararnamesi meclisten gecikmeli geçti. Hem fiyat farkı verilmemesi hem de tasfiye kararnamesinin gecikmesi sektörde büyük sıkıntıya neden oldu.

Emlak Haberleri 30.01.2019 - 11:46 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Müteahhitlere fesih hakkı tanıyan tasfiye kararnamesi meclisten gecikmeli geçti. Hem fiyat farkı verilmemesi hem de tasfiye kararnamesinin gecikmesi sektörde büyük sıkıntıya neden oldu.

Müteahhitlere fesih hakkı tanıyan tasfiye kararnamesi ilk olarak Eylül ayında gündeme gelmesine rağmen ne yazık ki Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmesi 2019 yılına sarktı. Yaşanan gecikme nedeni ile pek çok müteahhit idareler tarafından iş bıraktırıldı ve hem teminatları yandı hem de ihalelere katılmaktan yasaklı duruma düştü. Müteahihtlerin Zararı 2.5 Milyarı Buldu! Konu hakkında açıklamada bulunan Canbaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Canbaz "Kararın çıkacağı biliniyordu. Buna rağmen özellikle belediyeler süre uzatımına gitmediği için bizim verdiğimiz teminat mektuplarını yaktılar. Biz paramızı alamadığımız için işçilerimize ödeme yapamıyoruz.Ayrıca teminat mektuplarımız yandığı için 1 yıl boyunca yeni ihalelere giremiyoruz. Bu nedenle sadece bizim zararımız 2 milyon lira. Bizim gibi şirketleri düşündüğümüzde oluşan zarar 2.5 milyar lira" diyerek büyük zararı gözler önüne serdi. Acilen Fiyat Farkı Kararnamesi De Çıkarılmalı Tasfiye kararnamesinin tek başına yetersiz olduğunu söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise "Sektörün içerisinde bulunduğu şartlar dikkate alındığında, tasfiye düzenlemesi tek başına sektördeki sıkıntının aşılması için yeterli olmadığını ve acil bir fiyat farkı düzenlemesine ihtiyaç duyulduğu görüşü hâkimdir. Ne kamunun ne yüklenicinin mağdur olacağı, girdi maliyetlerindeki yukarı veya aşağı hareketlerin sözleşmenin başından itibaren fiyatlara yansıtılacağı bir hesap yöntemi geliştirilmesi sektörün önde gelen beklentisidir" dedi. Müteahhitler Devlete Güvendi! İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ile müteahhitlerin açıklama yapan bakanlara güvenerek yola devam ettiklerini söyleyerek "Hükümet ve bakanlar bu durumda 'merak etmeyin, biz zaman ve fiyat farkı vereceğiz' şeklindeki açıklamaları sektörde bir güven oluşturdu. Bu güven üzerine insanlar nasıl olsa mağdur edilmeyeceğiz diye düşündüler.Ancak aralık ayında Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen tasarının, ocak ayının ortasına kalacağını kimse düşünmüyordu. Dolayısıyla bu tarihten itibaren teminatları yananlara teminatlarının iade edilmesi ve yasaklılıklarının kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi. Müteahhitler Süre Uzatımı, Teminatların İadesini ve İhale Yasaklarının Kaldırılmasını İstiyor...Tahir Tellioğlu "Bu firmaların mağduriyetleri giderilmeli. İşlerin de azaldığı ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan bir süre uzatımı verilerek, teminatları yananların teminatları kurtarılmış olur ve böylece projelerini yetiştirmesine imkan sağlar" diyerek beklentilerini sıralarken 3 aylık süre uzatılmasına ek olarak teminat iadesi ve ihale yasaklarının kaldırılması da sektördeki varlıklarını sürdürmeleri açısından büyük önem taşıyor. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@