TBMM'de Emeklilere 500 TL Zam Sürprizi! En Düşük Emekli Aylığına Yüzde 40 Zam Geliyor!

Emeklilerin maaşlarına dair TBMM'de bir son dakika gelişmesi yaşandı. En düşük emekli aylığının 3.000 TL olarak belirlenmesine dair kanun teklifinde değişikliğe gidiliyor. İşte yeni rakam...

TBMM'de Emeklilere 500 TL Zam Sürprizi! En Düşük Emekli Aylığına Yüzde 40 Zam Geliyor!

TBMM’de görüşmeleri devam eden kanun teklifinden emeklilere ekstradan 500 TL zam kararı çıktı. AK Parti Grubu dün TBMM Başkanlığı’na içerisinde en düşük emekli aylığını 3.500 TL’ye çıkaran bir kanun teklifi vermişti. Bu kanun teklifi TBMM Başkanlığı tarafından hemen Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edilerek bugün görüşmelerine başlandı. Bu görüşmeler sırasında ise emekliler için sürpriz bir gelişme yaşandı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA EKSTRA ZAM KARARI!

AK Parti tarafından verilen kanun teklifine göre en düşük emekli aylığı 2.500 TL’den 3.000 TL’ye yükseltilecekti. Bu konuda Plan Bütçe Komisyonu’nda yoğun tartışmalar yaşanmasının ardından AK Parti Grubu yeni bir önerge verdi. Bu yeni önergeye göre kanun teklifinde en düşük emekli aylığının revize edilerek 3.000 TL’den 3.500 TL’ye çıkarılıyor. Bu önergenin kanun teklifine eklenerek yasalaşması bekleniyor.

2.500 TL’DEN 3.500 TL’YE YÜKSELİYOR!

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmelerde gelinen son duruma göre en düşük emekli aylığı 2.500 TL’den 3.500 TL’ye yükselecek. Bu şekilde alt seviyeden maaş alan emeklilere ekstradan 1.000 TL zam yapılmış olacak. Böylelikle en düşük emekli maaşına yüzde 40 oranında zam uygulanmış olacak. Emekliler tarafından büyük memnuniyetle karşılanan bu durumun nihayetlenmesi büyük bir merakla beklenmeye başladı.

TEMMUZ ZAMMI AYRICA YAPILACAK MI?

En düşük emekli aylığının 3.500 TL’ye yükselecek olması Temmuz ayında yapılacak olan emekli zamlarına da dikkatleri çevirdi. Buna göre 1 Temmuz’da tatile girecek olan TBMM’de ilgili kanun teklifi o süreye kadar yasalaşacak. Temmuz ayında emeklilere yapılacak olan emekli zammından en düşük emekli aylığı alanların yararlanıp yararlanamayacakları merak ediliyor.

Geçmişte yapılan uygulamalara göre en düşük emekli aylıklarına yapılacak olan enflasyon farkı zammı direkt maaşlara yansıtılmıyor. Verilen bu zammın enflasyon farkı ile yapılan zam tarafından karşılanmasına kadar emeklilerin maaşlarına zam uygulanmıyor. Ancak kanun teklifine bir ekleme yapılıp yapılmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Emlak365.com