TBMM'de Kabul Edildi, Gayrimenkul Satışlarında Yeni Dönem! Konut, Arsa Tapu Devir İşlemleri İçin Noterlere Yetki Verildi

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren 6. Yargı Paketi kabul edilerek yasalaştı. Buna göre noterlere gayrimenkul satış yetkisi verildi. İşte kanun değişikliğinin ayrıntıları...

Emlak Haberleri 23.06.2022 - 23:40 23.06.2022 - 23:40 Engin Uzunoğlu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 6. Yargı Paketi ile alakalı olarak kanun değişikliği teklifi görüşmeleri yapıldı. Komisyondan geçen değişiklikler TBMM Genel Kurulu’nda da oylanarak kabul edildi. Bu kanun teklifi içerisinde emlak sektörünü ilgilendiren en önemli değişiklik ise noterlere gayrimenkul satış işlemlerini yapabilmeleri için yetki verilmesi oldu. Artık ev, arsa, tarla gibi tüm taşınmazların satış işlemleri ve tapu devirleri noterlerde de yapılabilecek.

NOTERLERE GAYRİMENKUL SATIŞ YETKİSİ

Türkiye’de tapu müdürlükleri gayrimenkul satışları ile alakalı tek yetkili birimdi. Ancak yoğunluktan dolayı gayrimenkul satış işlemleri oldukça yavaş ilerleyebiliyordu. TBMM’de kabul edilen kanun teklifi ile bundan sonra noterlere de gayrimenkul satış yetkisi verildi. Konut ve diğer taşınmazların satış işlemleri için bundan sonra tapu müdürlüklerine gitmek şart olmayacak. Vatandaşlar herhangi bir notere de giderek tapu devir işlemlerini yapabilecekler.

Kurulacak olan sistem ile noterler tapu işlemlerini yaparken tapu müdürlüğünün TAKBİS sisteminde yer alan bilgilere erişebilecekler. Bu şekilde tapuya ait tüm bilgiler noterlerin erişimine açılacak. Tapu üzerinden işlem yapılıp yapılamayacağına, şerh olup olmadığına, devir işlemlerinin uygun olup olmadığına dair tüm bilgilere anında ulaşılabilecek.

Noterlerde yapılacak olan gayrimenkul satış işlemlerinde alınacak ücretler de sınırlandırıldı. Gerçekleştirilecek olan gayrimenkul satışının değerine göre bu işlem 500 TL’den az ve 4.000 TL’den fazla olamayacak. Bu konuda ücretlendirmeye dair tarife fiyatları ayrıca belirlenecek. 

YARGI PAKETİ İLE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

Kabul edilen kanun teklifi ile ayrıca stokçuluk cezasında artışa gidildi. Stokçuluk yaparak mal satmaktan kaçınanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Ayrıca yalan haberlerle ve hileli yollarla fiyatlar üzerinde değişiklik yapılmasına nedne olanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

Son olarak kabul edilen kanun teklifi ile hakim ve savcı adaylığı kadrolarının yerine hakim ve savcı yardımcılığı kadroları ihdas edilecek. Böylelikle hakim ve savcı yardımcıları Adalet Akademisi’nde altıkları eğitimleri tamamlamalarının ardından hakim ve savcıların yanında 3 yıl yardımcı sıfatıyla görev yapacaklar. 3 yılın ardından yapılacak olan sınavda başarılı olanlar hakim ve savcı kadrolarına atanacaklar.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@